kolmapäev, 17. juuni 2026

EESTLASED PEALE MAASIKAHOOAEGA

 SISSEKANNE # 461


Maaleht ehmatab uudisega, et Tartu Ülikooli teadlaste osalusel läbi viidud uuringu kohaselt oli Eesti turgude maasikatel Euroopas kõige sagedamini eluohtliku paelussi mune. Neid leiti suisa igast kuuendast karbist.

Good job, Maaleht! Tekitasite mulle nüüd eluaegse traumaatilise assotsiatsiooni: maasikas + paeluss. Kas ma julgen edaspidi turult ostetud maasikaid suhu panna? Hell no! Paeluss on olnud mu kõige suurem foobia…, sest ettekujutust temast on lihtsalt niivõrd jälk. Nagu „Alieni“ filmis – see kurikuulus söögilauastseen! Urjehh.



Terviseamet hoiatab: mis võib juhtuda, kui maasikad jäävad pesemata... (20th Century Fox, 1979)

neljapäev, 11. juuni 2026

VARAJANE ÖÖBIK LAULIS RAJULT

 SISSEKANNE # 460


Mõnikord tuleb sotsmeedia algoritmidele olla üliväga tänulik, sest kuis muidu on võimalik jõuda põnevate obskuursete avastusteni, nagu näiteks alljärgnev lugu Röövel Ööbikult, keda mina teadsin Kohtla-Järvelt pärit postpunk-bändina, mis ujus laiemasse teadvusesse kusagil 1989-1990 ja võttis Eesti alternatiivmuusika skeenel sisse kindla koha. Sooja koha, sest Röövel Ööbikut on kriitikud ikka armastanud ning tal on ka tugev fännibaas. Seda postpunki sai omal ajal kõvasti kuulatud.

Aga et olemas on ka Röövel Ööbiku toore pungi periood, seda ma ei teadnud. No täna sain teada. On muidugi üpris loogiline, et enne postpunki on päris punk. Röövel Ööbik kõlab oma algusaastail üpris toorena, aga seda on kaunis tore kuulata. Võiks ka öelda, et kuuldav on väga amatöörlik, kriipiv ja obskuurne – kõrval hakkab valus -, ent punk ei pea olema esteetiliselt kaunis. Kui ta sellele eesmärgile pürgib, siis ta pole enam punk, vaid pungisarnane asi. Samas, punk manifesteerib ja on võib-olla taotluslikult räme (kole) – ja siis on seegi juba omamoodi esteetiline. Punkesteetika.

Eestis on muidu olnud päris vingeid punkbände, sealjuures väga eriilmelisi. On püha ja puutumatu JMKE, suured korüfeed Velikije Luki ja Generaator M, vähemtuntud Kopli Otell ja ABS, glämpunk Kulo, mocking punk Päratrust jne, uuemal ajal näiteks Köömes ja Kurjam. Tasub need kõik üle kuulata.

Aga Röövel Ööbiku lugu „Kaks külameest“ on nüüd mu pleilistis kindlalt igavesti sees. Aasta oli 1986, kui Röövel Ööbik kõneles (sest see ongi justkui selline also sprach Zarathustra – õpetlik dialoog, kogu traagika pooleteistkümnes minutis, DIY-mentaliteedi ehe näide). Algses koosseisus laulis Uno Laur, Raul Saaremets tagus trumme, Allan Hmelnitski plõnnis kitarri ja Kuldar Poska küttis bassi. Ja olupilt oli selline:

„Tere, Toomas!” —

„Tere, Tõnu!”

„Kuidas elad?”

„Kurbi sõnu kuuled, kulla sõber. Paha! Põletasin talu maha. Järele ei jäänud notti, nüüd ma kannan kerjakotti!”

„Kuidas nõnda? — Nali naljaks!”

„Nõnda neh, jäin päris paljaks! Jõulu ajal sõime, jõime, kapist karjajaagu tõime — eks ta ikke pähe hakka… Võtsin küünla, läksin lakka hobustele tooma toitu. Küünal kukkus, tõstis loitu… Päästsin elu, aga puhas, kõik mu varandus on tuhas! — Kuidas käib siis sinu käsi?”


Kurb Eesti pastoraal. Elu on siukene, näh!



teisipäev, 2. juuni 2026

ÜKS TERVISTAV BUSSILIIN

 SISSEKANNE # 459


Buss nr 20 - Haigla-Tervis - Pärnus, Rääma sillal (02.06.2026, oma töö)

Bussiliin, mis paneb naeratama. Ehk buss nr 20, mis viib haiglast otse tervisesse. Sellega peaks iga pärnakas teraapia mõttes sõitma. Tõsi, eks buss sõidab ka vastupidi (reality check), aga elus ongi nii, et valged klahvid vahelduvad mustaga – ja juhtub nii, et täie tervise juures põrutame otsejoones haiglasse.

Magic bus it is!

(Pärnakail on vedanud. Sest mõelge, Tallinnas viib buss nr 20 teid laagrisse.)