SISSEKANNE # 239
Et siis juba nii? (Stevo Vasiljevic/Reuters/Scanpix) |
Trump on ametis olnud 20 päeva ja maailm kihab. Niipalju asju juhtub, järg on juba ammu kadunud. Tõeline shit stirrer. Ei mäleta, et Trump 1.0 olnuks sedavõrd tormiline, aga kuna Trump teab, et seekordne ametiaeg jääb talle põhiseaduslikus korras – kui ta seda just muutma ei hakka – viimaseks. Pole vaja kellegi ees koogutada, pole vaja nägu teha ega small talki arendada. Nothing’s gonna stop us now, babe! Trump steroididel!
Trump teatas kolmapäeva õhtul Truth Socialis, et tal oli „pikk ja väga produktiivne telefonikõne“ Venemaa presidendi Vladimir Putiniga ning nad nõustusid alustama „viivitamatult“ rahukõnelusi Ukraina üle. Täisteksti tõlkis ja vahendas Delfi:
Mul just oli pikk ja väga produktiivne telefonikõne Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Me arutasime Ukrainat, Lähis-Ida, energeetikat, tehisintellekti, dollari võimsust ja mitmeid teisi teemasid.
Me mõlemad mõtisklesime oma riikide suurepärase ajaloo üle ja fakti üle, et me võitlesime nii edukalt koos Teises maailmasõjas, meenutades, et Venemaa kaotas kümneid miljoneid inimesi, ja meie samuti kaotasime nii palju!
Me rääkisime oma riikide tugevustest ja suurest kasust, milleni meie koostöö kunagi viib. Kuid esiteks, nagu me mõlemad nõustusime, soovime peatada miljonid surmad, mis toimuvad Venemaa/Ukraina sõjas. President Putin kasutas isegi minu väga tugevat kampaanialoosungit „TERVE MÕISTUS.“ Me mõlemad usume sellesse väga tugevalt.
Leppisime kokku teha tihedat koostööd, sealhulgas külastada teineteise riike. Me oleme ka kokku leppinud, et meie vastavad meeskonnad alustavad läbirääkimisi koheselt, ja me alustame sellest, et helistame Ukraina president Zelenskõile, et teda meie vestlusest teavitada, ja ma teen just praegu.
Ma olen palunud välisminister Marco Rubiol, CIA direktor John Ratcliffe’il, riikliku julgeoleku nõunik Michael Waltzil ning suursaadik ja erisaadik Steve Witkoffil juhtida läbirääkimisi, mis, ma tunnen tugevalt, saavad olema edukad.
Miljonid inimesed on surnud sõjas, mida poleks juhtunud, kui mina oleksin olnud president, aga see juhtus, seega see peab lõppema. Rohkem elusid ei tohiks kaotada! Ma tahan tänada president Putinit tema aja ja pingutuse eest seoses selle kõnega, ja Marc Fogeli vabastamise eest eile - suurepärane mees, keda ma isiklikult tervitasin eile õhtul Valges Majas. Ma usun, et see pingutus viib eduka tulemuseni, loodetavasti peagi!“ (12.02, via Delfi)
Nii et midagi on õhus. Trump on asunud Putinile impulsse saatma. Näiteks erisaadik Witkoff saadeti salaja Moskvasse ning ameeriklasest keskkooliõpetaja Marc Fogel, kes oli Venemaal ravikanepi omamise eest pikaks ajaks istuma pandud, räägiti vabaks. Trump võttis mehe isiklikult Valges Majas vastu ja kostis, et "See oli väga aus. Väga aus, väga mõistuspärane, mitte nagu need tehingud, mida te aastate jooksul näinud olete. Need olid väga ausad. Minu arust viib see selleni, et veel keegi vabastatakse. Seda te peate teadma." (ERR, 12.02) Ühtlasi tähendas ta, et ega Putin vastutasuks suurt midagi saanud. Küll ta ikka sai ka. Putin nüüd midagi tasuta annab!
USA kaitseminister Pete Hegseth ütles Brüsselis Ukraina kaitsekontaktgrupi kohtumisel kõneldes, et püsiva rahu saavutamine on võimalik ainult lahinguvälja realistliku hindamisega. Ehk siis: Ukraina alade täielik vabastamine ja riigile NATO liikmesuse andmine on ebarealistlikud eesmärgid. "Selle illusoorse eesmärgi jahtimine ainult pikendab sõda ja põhjustab rohkem kannatusi," lisas ta.
Hegseth välistas ka USA sõdurite saatmise Ukrainasse. „Et oleks selge – mistahes julgeolekutagatise osana ei paigutata USA sõdureid Ukrainasse." Tema sõnul peaksid julgeolekugarantiid toetama „võimekad Euroopa ja mitte-Euroopa väed. Kui need väed paigutatakse mistahes hetkel rahuvalvajatena Ukrainasse, tuleks neid paigutada NATO-välise missiooni osana ja nad ei peaks kuuluma NATO viienda artikli alla." (ERR, 12.02)
Veel ütles Hegseth ütles ka NATO-sse kuuluvatele Euroopa-riikidele, et nad peavad eraldama lõviosa tulevasest abist Kiievile, hoiatades, et Washington ei talu enam tasakaalustamata suhteid oma liitlastega. Selline jutt peaks ka päikesepoisil Ruttel näo morniks tegema.
„Euroopa julgeoleku tagamine peab olema NATO Euroopa liikmete jaoks esmatähtis," ütles Hegseth. „Euroopa peab andma Ukrainale valdava osa tulevasest surmavast ja mittesurmavast abist." (Ibidem)
Aga kus sa võtad seda raha, kui kusagilt võtta pole. Sotsiaalprobleemid, elukalliduse tõus, pagulaskriis – üks mure ajab teist taga, ohkavad sakslased, prantslased, itaallased üheskoos, aga see hull Trump ja tema heerold Hegseth nõuavad meilt 5 % kaitsekulutuseks! Mon Dieu! Elu tahab elamist! YOLO!
Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse juht Kristi Raik nendib intervjuus Delfile: „Praegu käibki Atlandi-ülestes suhetes selline mäng, et kõik püüavad välja mõelda, kuidas Trumpiga suhelda. Palju on meelitamist, mis ei näe alati ilus välja ning võib tunduda vastumeelne ja kohati alandav. Aga see on ka paratamatus, kuna Euroopa on aastakümnete jooksul end ise sellisesse seisu viinud. Sõltuvus USA-st on nii tugev, et sellepärast tuleb seda liitlassuhet peaaegu iga hinna eest hoida.“ (Delfi, 12.02)
Tänane Eesti Päevalehe juhtkiri tõdeb mõistlikult ja kergelt pessimistliku realismiga:
„Trump demonstreerib ilmekalt enda visiooni maailmakorrast, kus suurriigid jagavad omavahel ära mõjualad ja otsustavad teiste rahvaste saatuse üle. Malet ei mängita mitte väikeriikidega koos, vaid neid nuppudena kasutades.
Kui kõrvutada praegust olukorda Müncheni sobingute või Molotovi-Ribbentropi paktiga, leidub ajaloolisi pidepunkte küllaga. Trump ei käsitle Ukrainat iseseisva tegutseja, vaid USA vasallina, kes peab tema ja Putini kokkulepet järgima. Veel mõned päevad tagasi ähvardas ta Venemaad ülikarmide sanktsioonidega, nüüd aga serveerib Putinile kandikul ette võimaluse end sisuliselt võitjaks kuulutada.
USA liitlastes peaks see üles äratama ülima ebakindluse. Aga mida teeb Euroopa?
USAd ei huvita enam, mida Euroopa asjast arvab. ELi juhid on konfliktis muutunud vaid hääleks kõrbes, kus avalikkusega hinnangute ja spekulatsioonide jagamiseks on entusiasmi küllaga, kuid päriselt tegutsemise ees tõmmatakse saba jalge vahele.
Euroopal on aeg jalad kõhu alt välja võtta ja enda julgeolekuga kohe tegelema hakata. Ammu on juba hiljaks jäädud.“ (EPL Delfi, 13.02)
Saab ainult nõus olla.
PS. Kusagil Venemaal on näha juba seesuguseid infotahvleid. Ma ei imestaks nüüd sugugi, kui need kaks rahu-Nobelit ei pälviks. Arafat ju omal ajal sai. Tõsi, Trump möönis ise keset exec orderite allkirjastamise tuhinat, et ta on Nobeli ilmselgelt välja teeninud, aga seda talle nagunii ei anta. Oh neid väiklasi eurooplasi.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar