SISSEKANNE # 238
Nora Maria London ehk inimene keda polnud (ERR/Delfi/AI) |
Eestis käib arutelu selle üle, kas Kultuurikapitali korraldatud esseekonkursi võitnud Nora Maria London ikka oli päris inimene või oli hoopis tehisintellekt. Nimelt ei olevat seda 19-aastast kaunist neidu olemas, tema pildigi on genereerinud AI (sümpaatne avatar, muidu). Aga mõtted on täitsa olemas ning nende autor teenis ka 4000 eurot võiduraha.
Źürii esimees kinnitab, et tegemist on pseudonüümiga. Sellist võtet on ajast aega kasutatud ja see on okei, kui inimene tahab jääda n-ö. kaadrist välja. Aga praegusel juhul on point vist ikkagi mitte niivõrd pseudonüümi kasutamises, kuivõrd asjaolus, et selle teksti autor ei ole ilmselgelt 19-aastane noor neiu. See kannab juba elu-olu näinud-kogenud inimese pitserit. Tekst, mõistagi, on igati esikoha vääriline: vaimukas, terav ja ladus. Ent see sisaldab mitmeid väljendeid, mida 19-aastane neiu ei kasuta. Imegu muna, näiteks. Või „sinisukk“, või „kaukas ulub tuul“. Neid võiks kasutada mingi 35-50 aastane meesterahvas. Sel juhul, lubage küsida, mis generatsiooni hääl ta on, kelle sõnumit ta edastab. Who's pulling the strings?
Lugesin seda esseed Sirbist, täies pikkuses avaldatuna. Ütlen veelkord, väga hea tekst. Olen kade, oleks võinud ise kirjutada. Sest järgneva lõigu võinuks kirjutada just minu põlvkonna inimene, nii 70ndatel sündinu:
„Me ekspordime elektriseadmeid, puitu ja vilja. Aga eesti kultuur on see, mis määrab, kas meie tooteid tahetakse importida. Hiina kella ei taha keegi osta, aga Glashütte kella ostaks küll. Ameerika auto on vägeva mootoriga ja suur. Sama suure auto saaks ka Hiinast osta, aga – kes tahab? Ameerika auto tähendab Route 66t, Ameerika auto tähendab Steve McQueeni. Ameerika auto pole niisama, vaid 1968. aasta Ford Mustang GT 390 Fastback. Hiina auto on … made in China. Kultuur tähendab diplomaatilisi sidemeid riikide vahel. Ja diplomaatilistest sidemetest sõltub riigi kaitse. Kui riigi kaitse üle otsustamine jätta Kaitseväe peastaabi otsustada, siis mõõdetaksegi Eesti kaitsevõimet mürskudes. Kogu Ida-Virumaa aga vaatab VPNiga rahulikult Vadim Šmeljovi uut patriootlikku sõjafilmi ega köhi ka meie mürskude peale.“
Mina tean, kes oli Steve McQueen ja mis on 1968. a. Ford Mustang GT 390 Fastback.
Kas Nora Maria London, 19, teab?
Ma ei usu.
Ei usu.
* * *
Esseed "Kuidas me tapsime püha" saab lugeda siit.
Siin on Steve McQueen (1930-1980). King of Cool!
Steve McQueen - King of Cool |
Ja siin on Ford Mustang GT 390 Fastback (1968)
www.classic.com |
See on aga Hollywoodi kõige kuulsam tagaajamisstseen - loomulikult koos Steve McQueeni ja Ford Mustang GT 390 Fastbackiga. Filmist "Bullitt". Aasta oli siis 1968.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar