SISSEKANNE # 274
Ameerikamaal on puhkenud suuremat sorti poliitiline skandaal, mille põhjustas Trumpi administratsiooni enda lohakus. Nimelt saabus Atlanticu peatoimetajale Jeffrey Goldbergile 15. märtsil kell 11.44 sõnum kaitseminister Pete Hegsethilt, milles teatati, et peatselt toimub rünnak huthide positsioonidele Jeemenis.
Plaan sisaldas täpset informatsiooni relvastuse, sihtmärkide ja löögi ajastuse kohta. Kaks tundi hiljem hakkasid pommid langema, kirjutab Postimees.
Goldberg ütles, et info rünnakuplaanide kohta oli jõudnud temani sõnumirakenduse Signal grupi-vestluse kaudu, kuhu ta oli kogemata lisatud. Teiste seas oli vestluses ka Ühendriikide asepresident J.D. Vance, Luure Keskagentuuri direktor John Ratcliffe, välisminister Marco Rubio ja riikliku julgeoleku nõunik Michael Waltz, lisaks veel tosinale kõrgele ametnikule.
Waltz oli saatnud neli päeva varem Goldbergile kontaktipalve, mida viimane pidas küll kahtlaseks, kuid võttis selle siiski vastu, eeldades, et ilmselt tahab nõunik kaitseteemadel vestelda.
Kaks päeva hiljem saabus Goldbergile uus teavitus kirjaga, et on lisatud Signali grupivestlusesse pealkirjaga „Houthi PC small group“. Kasutaja Michael Waltz saatis gruppi sõnumi, milles teatati, et seal arutatakse koordineerimist huthide teemal.
Edasi järgneb pikk vestlus, milles arutatakse õhulöökide planeerimist huthide positsioonidele.
„@Pete Hegseth, kui sa arvad, et me peaksime seda tegema, siis teeme selle ära. Ja kui on asju, mida me saaksime teha, et minimeerida riske Saudi naftarajatistele, siis me peaksime seda tegema,“ kirjutas Vance ja lisas: „Ma lihtsalt vihkan seda, et peame jälle Euroopat välja aitama.“
„Ma jagan täielikult sinu jälestust eurooplaste muidusöömise osas. See on hale,“ vastas Hegseth.
Goldberg märkis, et mitte keegi grupivestlusest ei paistnud märkavat, et ajakirjanik on sinna kaasatud. Lõpuks otsustas ta pärast rünnaku toimumist vestlusest lahkuda. Ajakirjanik märkis, et ei saanud ka edaspidi mingeid küsimusi selle kohta, miks ta sealt lahkus või kes ta üldse oli. Ta saatis ametliku päringu ning sai riikliku julgeolekunõukogu kõneisikult Brian Hughesilt vastuseks, et Signali grupp oli ehtne ja nad alustavad uurimist selle osas, kuidas kõrvaline isik sinna lisati.
Goldberg ütles, et mitme riikliku julgeoleku küsimusi käsitleva advokaadi sõnul võis Waltz riiklikku julgeolekut puudutavat tegevust Signalis koordineerides rikkuda mitut spionaažiakti puudutavat paragrahvi. Advokaatide sõnul ei oleks Ühendriikide ametnik tohtinud sellisel juhul Signali grupivestlust üldse luuagi. (Postimees, 24.03)
Piinlik lugu on see küll. Mitte niivõrd selle eksimuse tõttu, sest eks tegijal võib ikka juhtuda, vaid pigem valmistab piinlikkust see kaheldava turvalisusega formaat, mille kaudu niisuguseid sensitiivseid agendasid arutatakse.
Kaitseminister Hegseth teatas esmaspäeva õhtul, et Goldberg on ise „diskrediteeritud nn ajakirjanik“, kes tegeleb rahva petmisega. „Keegi ei saatnud sõnumeid sõjaplaanide kohta ja see on kõik, mida mul on selle kohta öelda,“ kuulutas ta. Mulle tuli meelde seik „Pisuhännast“, kus Tiit Piibelehe poolt kahvlisse võetud Ludvig Sander ei osanud miskit targemat öelda, kui et: „Jaa, vennas, mina salgan! Mina ajan otsekohe valeks!“
Donald Trumpil polnud esmaspäeva õhtul pressikonverentsil asja kohta samuti midagi öelda. „Ma ei tea sellest midagi. Ma kuulen seda sinult esimest korda,“ märkis Trump vastuseks ajakirjaniku küsimusele ning tegi eht-trumpiliku käigu, lisades, et Atlantic „ei ole suurem asi ajakiri“ ja läheb kindlasti varsti pankrotti. Ha-ha-haa!
Valge Maja kõneisik Karoline Leavitt kinnitas, et presidendil on endiselt täielik usaldus oma riikliku julgeoleku meeskonna suhtes. (Postimees, 25.03)
Aga üks hea asi sellest lekkest meie jaoks ju koorus. Saime kinnitust ausa peegelduse vormis, et meid, eurooplasi, peetakse laias laastus seal teispool Atlandit ikkagi muidusööjateks.
Signalgate, part of... (kuvatõmmis: The Atlantic, 26.03) |
* * *
Teemakohast The Atlanticu artiklit saab lugeda siin.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar