SISSEKANNE # 307
Kolme aasta eest ilmutas end minule puhta juhuse läbi üks imelik teadmine. Zuckerbergi institutsioon Facebook tuletas selle mulle jälle meelde. Delikaatselt. Et kuidas ma endale nime sain. Ettekuulutus ilmus nõukaaja kultuurilehes ja oli üsna ilmselge. Oma kolme aasta taguses postituses ma avasin nimesaamise tagamaid - eks see oli ju mulle endalegi suureks üllatuseks.
Ma käisin ETERA-s, puhtast edevusest, uurimas, kas ehk minu bakatöö on ka repositooriumisse kantud – see on nimelt see koht, kus enamjaolt kõik baka-, magistri- ja doktoritööd puhkavad pärast suurt sünnivalu ja kõva rappimist kaitsmisel. Umbes nagu sanatoorium. No vat, läksin uurima, kas ehk mu tööle on ka tuusik antud.
Aga ühtlasi sain ma teada – ja ilmselt ainult tänu ETERA-le -, kuidas mina olen saanud omale nime. Sirp ja Vasar, 1959, nr. 32, lk 5 annab vastuse - seal tema on, pisut krüptilises vormis, kuid eks te ju tea, et vanasti tuli osata ridade vahelt lugeda. Kõik oli üks mõistukõne.
Kuigi minu sünnini oli aega maa ja ilm, oli tähendamissõna juba kirjas. Nagu Baabüloni kuninga Belsassari residentsi seinale ilmunud kord mõistatuslikud sõnad „Mene, mene, tekel, ufarsin!“.
Või siis, nagu vana sepp Ivan Orav Andrus Kiviräha vahendusel kirjutas, et „ühel hommikul võisid paljud varased jalutajad näha suurt linnuparve, mis oli taevasse moodustanud sõna "Breźnev".
"Mida see küll tähendab?" imestasid inimesed. Alateadlikult tõmmati pea õlgade vahele. Pentsiku sõna mõttest polnud tollal tõesti võimalik aru saada, tänapäeval aga meenutan ma seda kui taeva poolt läkitatud hoiatust.“
Sõnad ei valeta, need räägivad alati ühtmoodi tõtt. Oluline on vaid nende järjestus. Ühtviisi ritta lükitud sõnad on sulatõde, puhas kuld, väärt informatsioon, teistviisi tähendavad needsamad sõnad jälle suurt valet, väärinformatsiooni, idioodi juttu.
Ühesõnaga, to cut long story short, Sirbis ja Vasaras ilmus ühes täiesti suvalises numbris, ühes mõttetumast mõttetus artiklis mõistatuslik nimekombinatsioon, mille tähendusest keegi aru ei saanud. Alateadlikult jäeti artikli lugemine pooleli ja vaadati hoopis, mis kinos näidatakse…
Tähendussõna Sirbis ja Vasaras, 1959, nr 52, lk 5 (etera.ee) |
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar