kolmapäev, 30. aprill 2025

TRUMPI SADA PÄEVA, läbi minu päevikumärkmete: If I’m not president, you’re fucked.

 SISSEKANNE # 287

 DISCLAIMER: See on vääääga pikk postitus, sisaldab 7650 sõna. Ja nelja fotot.

Trumpil kukkus sada päeva täis. “The first time, I had two things to do—run the country and survive; I had all these crooked guys. And the second time, I run the country and the world,” ütles Trump intervjuus ajakirjale The Atlantic. Esimesel korral tuli võit üllatusena, mistap ametiaja algus oli rabe. Tegelikult käis „troonide mäng“ kogu selle aja jooksul.

Olen oma päevikus kirjutanud 12. märtsil 2018:  Ameerika isevalitseja Trump vallandas välisminister Rex Tillersoni ja määras tema asemele senise CIA direktori Mike Pompeo, kellega olevat usaldusväärne vahekord. Seniks, kuniks. Trumpi administratsioonis vastu pidada on tõeline väljakutse, seal juhindutakse ilmselt impulsiivsest äriloogikast, riigimehelikkusest jääb vajaka. See on nagu troonide mäng – ammu ei saa aru, kes on sees ja kes väljas ning mis põhjusel. Kunagi vändatakse Hollywoodis Trumpi õukonnast  kindlasti tippnäitlejate osavõtul kinofilm, kus musta huumoriga kokku ei hoita ja eelarvega ei koonerdata. Stsenaariumi peaks kirjutama mõni juudi koomik, et nali lõikaks kui vahe nuga.

Mõned päevad hiljem, 17. märtsil 2018,  olen kirjutanud: Troonide mäng Washingtonis jätkub endise hooga. USA justiitsminister Jeff Sessions vallandas päev enne pensionileminekut FJB asedirektori Andrew McCabe’i. President Trump säutsus kohe Twitteris, et see on kõigile FJB töötajaile suurepärane päev ja demokraatia võit. Ja veel: „Vagatsev James Comey oli tema boss ja jättis temast kooripoisi mulje. Ta teadis kõigist valedest ja korruptsioonist FJB kõige kõrgemal tasandil.“  (FJB peadirektor Comey vallandati juba eelmise aasta mais). See on tõesti ülimalt veider, mis seal Valges Majas toimub. Ega asjata  loeta sealset töökeskkonda hetkel maailma halvimaks. Inimesi liigutatakse kohale ja võetakse kohalt nagu ettureid malelaual ja pagan seda teab, mis tegelikult selle kõige taga on. Raske uskuda, et ainult Trumpi tujud. Peamine küsimus – kas see kõik kokku pole mitte üks suur julgeolekurisk?

Ma arvan, et Trumpi ekstsentrilisus kindlustab talle koha ajalooraamatuis: peatüki „Veidrad ajad“ esimesed read on tõenäoliselt juba paberile visandatud.

See ekskurss ajalukku on vajalik mõistmaks, et Trumpi olemus ei ole muutunud, kuid nüüd on lahti saadud neist „kõveratest“ meestest, kes Trumpi sirgjoonelist poliitikat moel või teisel pidurdasid. Nüüd on omad joped. (Kellel püsib hästi meeles president Trumpi hoiatus Mar-a-Lagos oma lähiringile: If I’m not president, you’re fucked.)

Kuid seda enam on poliitilist turbulentsi olenemata sellest, kas vaadata sisse- või väljapoole. Trump on kärsitu mees ja ootab tulemusi sõrmenipsust, tehinguid tuleb teha kiiresti, kui tablood on rohelises – muidu läheb asi hapuks, ja siis pole enam huvitav, ega lõbus. „NOT HAPPY!“

Vaieldamatult on Trump saja päevaga rohkem rahmeldanud kui Sleepy Joe terve ametiaja jooksul. Suurt Ameerika Ühendriikide nimelist emalaeva on raske ümber keerata / pöörata, kuid ettekujutus ja arusaam temast on küll globaalsel tasandil uppi lennanud. Vanade, ammutuntud ja läbihekseldatud reeglite järgi enam trumpistliku Ameerika poliitikat prognoosida ei saa, vaja läheb uut moodi hobulausumist. 

Trump 2.0 märksõnad:

  • exec orderite laviin,
  • tariifid ja tollisõda,
  • Kanada ja Gröönimaa ihalus,
  • Zelenskõi nahutamine,
  • Putinile pugemine,
  • uus Riviera Gazas,
  • Elon Muski  tour de force ja DOGE,
  • kahjuliku elemendi deporteerimine,
  • tonnide viisi meeme
  • ja veel mustmiljon pisemat asja.

 

Mul on mõned ülestähendused tehtud. Et asjad meeles seisaksid. Ja hoida emotsiooni alal. Ma nüüd vaatangi sajale päevale tagasi:

*

 

Pildil on maailma kalleim line-up, koguväärtusega 733 miljardit USD. Haruldane foto Trumpi inauguratsioonilt, kui kõrvuti seisavad jõukuselt 1., 2. ja 3. mees terves ilmas; see oleks nagu planeetide reastumine ühel joonel. (Foto: The Guardian)

E, 20.01.2025. Trump 2.0. Day One.

Today’s the day! Great entry of Donald Trump. Mina olen tagasi Tallinnas, Donald Trump tagasi Valges Majas ning alanud on uus kuldne ajastu. Vaatasin poole silmaga inauguratsiooniriitust, mis külma ilma ettekäändel oli toodud Kapitooliumi siseruumesse, mitte aga Kapitooliumi-esisele väljakule, kus need üritused muidu on aset leidnud. Põhjus oli ilmselt ikka julgeoleku tagamises: kuivõrd ametisse astuvat presidenti on püütud juba paaril korral mõrvata, siis oleks sarnase sündmuse kordumise tõenäosus väga suur ning välitingimustes julgeolekut tagada oleks kindlasti keerulisem kui mistahes kinnises ruumis – olgugi et Washingtoni linnas valvab sel puhul korda 25 000 politseinikku.

Inauguratsioonikõnest:

Ameerika kuldaeg algab just nüüd. Tänasest päevast alates hakkab meie riik õitsema ja saab taas austatud üle kogu maailma. Meist saab iga rahva kadedusobjekt ning me ei lase enam endaga manipuleerida ja end ära kasutada.

Iga Trumpi administratsiooni päeva jooksul panen vaid Ameerika esikohale. Meie suveräänsus taastatakse. Meie turvalisus taastatakse. Õigluse kaalud tasakaalustatakse ümber. Õiguskaitse-ministeeriumi ja valitsuse julm, vägivaldne ning ebaõiglane politiseerimine lõpeb. /.../

Viimase kaheksa aasta jooksul on mind proovile pandud ja mulle on esitatud väljakutseid rohkem kui ühelegi teisele presidendile meie 250-aastase ajaloo jooksul. Ja sellel teekonnal meie vabariigi taastamiseks olen õppinud väga palju. See pole olnud lihtne, seda võin teile kinnitada./.../

Me tegutseme sihipäraselt ja kiiresti, et tuua tagasi lootus, jõukus, turvalisus ja rahu kõigi rasside, religioonide, nahavärvide ja veendumustega kodanikele. Ameerika kodanikele on 20. jaanuar 2025 vabanemispäev. /.../

Täna allkirjastan ma rea ajaloolisi täidesaatvaid korraldusi. Nende sammudega alustame Ameerika täielikku taastamist ja terve mõistuse revolutsiooni. Kõik taandub tervele mõistusele. /.../

Paljud inimesed arvasid, et minu ajalooline poliitiline naasmine on võimatu. Kuid nagu te täna näete, olen siin. Ameerika rahvas on rääkinud. Seisan täna siin teie ees tõestusena, et mitte kunagi ei tohiks arvata, et midagi on võimatu. Ameerikas on just võimatu see, mida me kõige paremini teeme. /.../

Meie jõud lõpetab kõik sõjad ja toob uue ühtsuse vaimu maailma, mis on olnud vihane, vägivaldne ning täiesti ettearvamatu. Ameerika hakkab taas olema austatud ja imetletud, sealhulgas religioosete, usklike ja heatahtlike inimeste poolt. Me oleme jõukad. Me oleme uhked. Me oleme tugevad ja me võidame nagu mitte kunagi varem.

 

T-K, 21-22.01.2025

Kohe pärast inauguratsiooniriitust kääris Trump käised üles ning asus päevakäskusid allkirjastama - ja neid oli palju. Muu hulgas tegi ta ligi 1600 armuandmisotsust seoses 2021. aasta 6. jaanuari Kapitooliumi ründamisega. Siis nimetas Mehhiko lahe ümber Ameerika laheks ja Ühendriikide kõrgeima mäetipu Denali tagasi McKinley'ks. Meest sõnast, härga sarvest! /.../

Trumpi ametiaeg hakkab olema poliitiline rokenroll. Korraldusi ja muudatusi tuleb nii palju, et ei jõua järge pidada. Mul on juba säherdune tunne, et olen rongist maha jäänud. Kas te kujutate ette, et Biden midagi seesugust teeks?  I don't think so...

Lootkem kõik, et Trumpil on vurtsu ja särtsu. Igatahes koomikutel, meemimeistritel  ja parodistidel peaks olema nüüd lai leib. Aga peaasi - et tal endal oleks lõbus! Funtime. Sest muidu....   Seda näitas meile juba John Carpenter neljakümne aasta eest. When the thing goes wrong, I mean angry. Oh aeg!

 

N, 30.01.2025

Washingtonis kukkusid Potomaci jõkke omavahel kokkupõrganud American Airlinesi reisilennuk ja treeninglennul olnud armeekopter Black Hawk. Kõik  pardalolnud – 64 reisilennukil ja 3 helikopteris – hukkusid. Reisilennuk oli saabunud Kansase osariigist Wichitast. Esialgsetel andmetel sattus just armeekopter reisilennuki lennukoridori, kus ta olema ei pidanuks, ning mõlemad said suuniseid lennujaama ühiselt juhtimiskeskuselt. See olnud aga alamehitatud – info, mida võimendas omakorda Trumpi sõnavõtt.

Trump sai jälle Bideni suunas kaigast viibutada, süüdistades viimast personalikärpepoliitikas, mida tehtud vales kohas ja valel ajal.  Nagu alati, Trump kasutab ära kõik kaardid. Õnnetusi juhtub – jääbki juhtuma -, ent paha lugu on, kui enda poliitilise kasu eesmärgil lastakse käiku blame game taktika. Tavaliselt on see kahe teraga mõõk: see võib avitada oma vaenlase või konkurendi mättasse löömisel, aga iialgi ei tea, millal see sulle endale tagasi raksab.

 

R, 31.01.2025

Ameerikamaa telekanal Fox News avaldas immigratsiooni- ja tolliameti (ICE) nimekirja lõpliku väljasaatmisotsusega välismaalastest. Nende seas on ka ligi sada Eesti kodanikku, vahendab Delfi (31.01)

Välisministeerium on vastavast nimekirjast teadlik, kuid mitte selgitustest, mis põhjustel inimesed peavad USA-st lahkuma. Rahvastikuregistri andmetel on oma elukoha USA-s registreerinud 5533 Eesti kodanikku, ses mõttes on 94 kaduvväike arv. Eesti on valmis oma kodanikud kõik tagasi võtma, aitama neid dokumentide vormistamisel jne. Nagu üks riik tegema peabki. Küll aga oleks huvitav teada, mis masti kodanikud need ikkagi on. Millegipärast kahtlen selles, et need on eesti rahva talendikam osa. Pigem ikka trouble-maker’id. Vastupidisel juhul võiks see olla ju THI „Talendid koju!“ poliitika jätk. Igati tore ju, kui näiteks tarkpea Aro Velmet niiviisi koju saabub. Toimuks ajude tagasivool.

Ajaleht The Times kirjutas, et Valge Maja eesmärk on 1500 dokumentideta migrandi vahistamine päevas. Selle peale puhkes Mehhiko juurtega näitleja Selena Gomez oma sotsmeediaplatvormil nutma. Tundub jõhker meede küll, pean tunnistama, kuigi probleem on ilmne -hinnanguliselt elab USA-s enam kui 11 miljonit dokumentideta migranti. Ent see deporteerimispoliitika on justkui hambapasta tagasiajamine tuubi.

 

P, 02.02.2025, kell 18:55

Ameerikamaa tsaar, mõistus, au ja südametunnistus Donald Trump andis korralduse kehtestada Mehhikost, Kanadast ja Hiinast pärit kaupadele kõrged tollimaksud. Kolme korraldusega kehtestas Trump alates teisipäevast 25% suuruse tollimaksu Mehhiko ja suurele osale Kanada kaupadele ning 10% tollimaksu Hiina kaupadele. Tariifid kehtivat seni, kuni lõpeb fentanüüli, opioidide ja ebaseaduslike immigrantide sissevool USA-sse. Mehhiko puhul – arusaadav, Kanada suhtes – absurdimaiguline põhjendus.

USA kaks suurimat kaubanduspartnerit – Mehhiko ja Kanada – lubasid kohe kehtestada vastutariifid, samas kui Hiina teatas, et vaidlustab Trumpi sammu Maailma Kaubandusorganisatsioonis ja võtab kasutusele muud „vastumeetmed“.

Kanada peaminister Justin Trudeau kinnitas, et Kanada kehtestab omakorda 25% tollimaksu USA kaubale, sealhulgas õllele, veinile ja kodumasinatele. Trudeau hoiatas USA kodanikke, et Trumpi tariifid tõstavad toidu ja kütuse hinda. Ta kutsus kanadalasi üles USA-sse reisimisest loobuma ja USA tooteid boikoteerima.

Ka Mehhiko president Claudia Sheinbaum lubas anda oma majandusministrile ülesande rakendada vastutariifid. Hiina kaubandusministeerium ei täpsustanud oma kavandatud vastumeetmeid.

Reede õhtul teatas Trump, et kavatseb tollitariifid kehtestada ka Euroopa Liidu kaupadele. „Kas ma kehtestan EL-ile tariifid? Kas soovite ausat vastust või poliitilist vastust? Absoluutselt, absoluutselt,“ ütles ta ajakirjanikele. „Euroopa Liit on meid kohutavalt kohelnud.“ (Delfi Ärileht, 02.02)

Kui pärissõjas möllavad droonid, liugpommid ja tiibraketid, siis kaubandussõja relvaarsenali kuuluvad tariifid – the most beautiful word in the dictionary, by Trump. Aga eks see ole kahe teraga mõõk. “Will there be some pain? Yes, maybe (and maybe not!)”, kirjutas Trump TruthSocial platvormil täna, reaktsioonina murele, et tariifid löövad majanduslikult valusalt ka ameeriklasi endid.  

 

E, 03.02.2025, kell 22:50

Meie igapäevast Trumpi anna meile tänapäev!  Täna teatas Trump oma Truth Sociali kanalil, et peatab esialgu kuuks ajaks Mehhikole tariifide kehtestamise. Trumpi sõnul lubas Mehhiko vastutasuks saata Mehhiko-USA piirile 10 000 relvastatud sõdurit.

„Me leppisime kokku, et peatame tariifid üheks kuuks, mille jooksul peame läbirääkimisi Mehhiko esindajatega,“ kirjutas ta.

Mehhiko president Claudia Sheinbaum kinnitas täna varem, et on Trumpiga telefoni teel rääkinud ja jõudnud temaga kokkuleppele.

„Rääkisime ühistest huvidest. Arutasime, et oleme rände teemal koostööd teinud, mis toimis hästi. Rääkisime ka fentanüüli ja teiste uimastite sissevoolu vähendamisest. Ma ütlesin talle, et me oleme äripartnerid. See on parim viis Hiina ja teiste maailmaosadega konkureerimiseks.“ (Delfi Ärileht, 03.02)

No vat. Ütle siis veel, et bullying ei ole tõhus poliitika. Kas muidu oleks Mehhiko 10 000 sõdurit piirile korda looma saatnud? No fucking way!

Tahaks nüüd teada, mida Kanadal on pakkuda. Veokite kaupa vahtrasiirupit ameeriklaste pannkookidele?

Aga kuidas Trumpiga hakkama saada? Mihhail Lotman: Kõige rumalam asi oleks hakata mõnel diplomaadil Trumpile midagi seletama. Kavalalt ka mitte. Teate, miks ei tasu kavalalt midagi teha? Sest ta saab aru. Ta ise on samuti kavaluse peale mihkel. Tuleb end rahulikult ja väärikalt üleval pidada. (Postimees, 01.02)

 

T, 04.02.2025, kell 19:35

Trump lükkas eile kuu aega edasi ka Kanada tollitariifide jõustumise, mis pidid juba tänasest kehtima hakkama. Trump tegi otsuse teatavaks vahetult pärast telefonikõnet Kanada peaminister Justin Trudeauga, kelle sõnul jätkuvad järgnevatel nädalatel läbirääkimised pikaaegse ja püsiva kokkuleppe nimel.

Trump on korduvalt rõhutanud, et 25-protsendise tollimaksu kehtestamist Kanada kaupadele on võimalik ära hoida, kui riik panustab rohkem oma piirijulgeolekusse, et takistada narkokaubandust ja ebaseaduslikku sisserännet Ameerika Ühendriikidesse. 

Trudeau teatas pärast kõnet Trumpiga, et Kanada investeerib piirijulgeoleku tugevdamiseks 1,3 miljardit dollarit ning saadab piirile lisapersonali ligi 10 000 töötaja näol. (ERR, 04.02).

Näib, et Trump arveldab kümnetuhandelises ühikus. Mehhiko ja Kanada said kuu aega pikendust ja tariifide mürgikarika enda eest kaugemale lükata. Aga millised kümme tuhat Trumpi rahuldavat ühikut on välja käia Euroopa Liidul? Igatahes, bullying pays off.

 

K, 05.02.2025, kell 17:59

Trump võõrustab Washingtonis Iisraeli peaministrit Netanyahut, kes paistab olevat tema tõeline soulmate tões ja vaimus. Kohe võeti jutuks ka Gaza teema. Trumpil on siin suured plaanid. Ta teatas, et Gaza on nii hirmus koht, et inimesed ei peaks seal elama. Gaza elanikud tuleks – nende endi heaolu huvides muidugi – ümber asustada Egiptusesse ja Jordaaniasse. Praegu pole seal enam midagi. Ja ongi hea: kõik saab buldooseriga maha tõmmata ja südametunnistuse piinadeta uuesti üles ehitada. Plaan on selline: USA võtab selle põrguaugu üle, enda jurisdiktsiooni alla ning „Gazast saab Lähis-Ida Riviera“, kuhu rikkad ja ilusad hakkavad kinnisvara soetama. Iisraeli hardlinerid, eesotsas rahandusministri Smotrichiga,  on muidugi või sees, Trumpi jutt on puhas mesi nende kõrvadele. Arusaadav, parem elada luksuskuurordi kõrval kui taluda enda naabruses püssirohutünni, mille puhul tuleb kogu aeg valvata, et keegi tikust tuld ei tõmba.

See on jälle niisugune trumpilik macho ja bully talk. Shoot out the words and let’s see what happen. See on nii tariifide kehtestamisega, kohanimede ümbernimetamisega, Gröönimaa ostmise ja Kanada äraostmise jutuga. (Aga kummal siis õigupoolest on au saada 51. osariigiks – kas Gröönimaal või Kanadal?)

See on õnnemänguri bluff – panna vastasmängijad uskuma, et sul on kõvad kaardid käes, rõhuda enda enesekindlale egole ning sundida vastast oma nõrkused letti lööma – et siis  nad kiiresti nokauteerida. Sageli on oht omaenese võttest selili kukkuda. Aga mõnikord võib õnnestuda ka. Trumpi jaoks on riik suur bisnis ja suurte panustega õnnemäng. Viva Las Vegas!

 

T, 11.02.2025,  kell 23:50

Lõpuks see siis juhtus! Eile allkirjastas Trump the Donald oma executive order'iga, milliseid tuleb nagu Vändrast saelaudu,  et Mehhiko lahest saab Ameerika laht. GoogleMaps kandis korralduse juba kaardile.

Sest vaadake, Mehhiko laht on üks suurimaid maailmas. Aga Ameerikas on kõik suurim. Pilvelõhkujad Manhattanil, hiidsekvoiad läänerannikul ja lõpuks - Big Mac!

Loogiline, et  hiigelsuur laht kannab uhkelt Ameerika lahe nime.

Loogiline, et suurim saar Gröönimaa kuulub suurimate hulka (peagi). Greenamerica it should be!

Loogiline, et Kanada on uhke 51. osariik (varsti). Palve on ju isegi nimesse kodeeritud. CAN you ADd us, Also?  Küsite, mis kasu Kanada saab? Noh, nad saavad end uhkusega kutsuda suurimaks USA osariigiks, mis on mitte ainult 51. osariik, vaid ühtlasi hõlmab enam kui 51 protsenti kogu USA pindalast. 51 % majority! Bigger than Alaska. up yours, Texas!

 

K, 12.02.2025,  kell 22:10

Trump on ametis olnud 20 päeva ja maailm kihab. Niipalju asju juhtub, järg on juba ammu kadunud. Tõeline shit stirrer. Ei mäleta, et Trump 1.0 olnuks sedavõrd tormiline, aga kuna Trump teab, et seekordne ametiaeg jääb talle põhiseaduslikus korras – kui ta seda just muutma ei hakka – viimaseks. Pole vaja kellegi ees koogutada, pole vaja nägu teha ega small talki arendada. Nothing’s gonna stop us now, babe! Trump steroididel!

Trump teatas täna õhtul Truth Socialis, et tal oli „pikk ja väga produktiivne telefonikõne“ Venemaa presidendi Vladimir Putiniga ning nad nõustusid alustama „viivitamatult“ rahukõnelusi Ukraina üle. Täisteksti tõlkis ja vahendas Delfi:

Mul just oli pikk ja väga produktiivne telefonikõne Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Me arutasime Ukrainat, Lähis-Ida, energeetikat, tehisintellekti, dollari võimsust ja mitmeid teisi teemasid.

Me mõlemad mõtisklesime oma riikide suurepärase ajaloo üle ja fakti üle, et me võitlesime nii edukalt koos Teises maailmasõjas, meenutades, et Venemaa kaotas kümneid miljoneid inimesi, ja meie samuti kaotasime nii palju!

Me rääkisime oma riikide tugevustest ja suurest kasust, milleni meie koostöö kunagi viib. Kuid esiteks, nagu me mõlemad nõustusime, soovime peatada miljonid surmad, mis toimuvad Venemaa/Ukraina sõjas. President Putin kasutas isegi minu väga tugevat kampaanialoosungit „TERVE MÕISTUS.“ Me mõlemad usume sellesse väga tugevalt.“

Nii et midagi on õhus. Trump on asunud Putinile impulsse saatma. Näiteks erisaadik Witkoff saadeti salaja Moskvasse ning ameeriklasest  keskkooliõpetaja Marc Fogel, kes oli Venemaal ravikanepi omamise eest pikaks ajaks istuma pandud, räägiti vabaks. Trump võttis mehe isiklikult Valges Majas vastu ja kostis, et "See oli väga aus. Väga aus, väga mõistuspärane, mitte nagu need tehingud, mida te aastate jooksul näinud olete. Need olid väga ausad. Minu arust viib see selleni, et veel keegi vabastatakse. Seda te peate teadma." (ERR, 12.02) Ühtlasi tähendas ta, et ega Putin vastutasuks suurt midagi saanud. Küll ta ikka sai ka. Putin nüüd midagi tasuta annab!

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse juht Kristi Raik nendib intervjuus Delfile: „Praegu käibki Atlandi-ülestes suhetes selline mäng, et kõik püüavad välja mõelda, kuidas Trumpiga suhelda. Palju on meelitamist, mis ei näe alati ilus välja ning võib tunduda vastumeelne ja kohati alandav. Aga see on ka paratamatus, kuna Euroopa on aastakümnete jooksul end ise sellisesse seisu viinud. Sõltuvus USA-st on nii tugev, et sellepärast tuleb seda liitlassuhet peaaegu iga hinna eest hoida.“ (Delfi, 12.02)

 

N, 13.02.2025,  kell 19:30

Tänane Eesti Päevalehe juhtkiri tõdeb mõistlikult ja kergelt pessimistliku realismiga: „Trump demonstreerib ilmekalt enda visiooni maailmakorrast, kus suurriigid jagavad omavahel ära mõjualad ja otsustavad teiste rahvaste saatuse üle. Malet ei mängita mitte väikeriikidega koos, vaid neid nuppudena kasutades.

Kui kõrvutada praegust olukorda Müncheni sobingute või Molotovi-Ribbentropi paktiga, leidub ajaloolisi pidepunkte küllaga. Trump ei käsitle Ukrainat iseseisva tegutseja, vaid USA vasallina, kes peab tema ja Putini kokkulepet järgima. Veel mõned päevad tagasi ähvardas ta Venemaad ülikarmide sanktsioonidega, nüüd aga serveerib Putinile kandikul ette võimaluse end sisuliselt võitjaks kuulutada.

USA liitlastes peaks see üles äratama ülima ebakindluse. Aga mida teeb Euroopa?

USAd ei huvita enam, mida Euroopa asjast arvab. ELi juhid on konfliktis muutunud vaid hääleks kõrbes, kus avalikkusega hinnangute ja spekulatsioonide jagamiseks on entusiasmi küllaga, kuid päriselt tegutsemise ees tõmmatakse saba jalge vahele.

Euroopal on aeg jalad kõhu alt välja võtta ja enda julgeolekuga kohe tegelema hakata. Ammu on juba hiljaks jäädud.“ (EPL Delfi, 13.02)

Saab ainult nõus olla.

Kalev Stoicescu tõdeb Päevalehe arvamusloos, et poliitiline mäng on hakanud käima Putini reeglite ja tingimuste järgi. Tema vastutusest ei räägi enam keegi.

Jälle – saab ainult nõus olla. Aga, kurat, kuhu me niimoodi jõuame?!

 

R, 14.02.2025,  kell 22:29

USA asepresident JD Vance tegi Müncheni julgeolekukonverentsil vanale Euroopale – või nagu Washington Posti pealkiri sedastas: Euroopa eliidile – korraliku peapesu, et nood on lasknud oma julgeoleku käest ära. Eks ta ole. Turvalisust me tahame kõik, aga maksta ei taha. See on mõneti samasugune käitumus nagu freeloaderluse tagaajamine tasulisel pornosaidil. Hedonism kellegi teise kulul. Kaja Kallas ütleb, et USA tahaks justkui kaklust alustada. Emmanuel Macroni jaoks on see turgutav ja kainestav śokiteraapia.

Vance kritiseeris oma kõnes Euroopa ametnike avaldusi, mis „kõlasid rõõmustunult“ Rumeenia presidendivalimiste tulemuste tühistamise, ulatuslike sisumodereerimise volituste või muude sõnavabaduse piirangute kohta, öeldes, et need on „Ameerika kõrvadele šokeerivad“.

„Oht, mille pärast ma muretsen Euroopa suhtes enim, ei ole Venemaa, see ei ole Hiina ega ükski teine väline jõud. Mulle teeb muret sisemine oht. Euroopa taganemine oma kõige põhilisematest väärtustest, Ameerika Ühendriikidega jagatud väärtustest,“ sõnas Vance.

Ta kritiseeris Euroopa liidreid, et nad „jooksevad hirmus omaenda valijate eest“, sealhulgas rände teemal. See võib hävitada demokraatiat seestpoolt, sest see heidutab elanikkonda demokraatlikes protsessides osalemisest, ütles Vance.

Asepresident hoiatas Euroopa ametnikke ebaseadusliku rände eest, öeldes, et valijad ei hääletanud selle poolt, et avada „väravad miljonitele kontrollimatutele sisserändajatele“. Nojah, nagu tellitult korraldas eile üks õnnetu afgaanist pagulane carmaggedoni ühel Müncheni tänaval, ajades tahtlikult alla 28+ inimest – Carmageddon oli mäletavasti üks ammune sajandivahetuse mäng, kus mööda urbanistlikku keskkonna kihutades ja inimesi alla ajades sai lisapunkte.

Vance lükkas tagasi igasuguse kriitika miljardär Elon Muski väidetava sekkumise kohta Euroopa valimistesse. Ta ütles, et „kui Ameerika demokraatia suudab üle elada 10 aastat Greta Thunbergi sõimamise, siis suudate teie üle elada paar kuud Elon Muski“ (Delfi, 14.02).

Ukrainast Vance ei rääkinud. Ehkki kõik ootasid. Said aga ise sahmaka külma vett krae vahele. Tõeline sõbrapäevakõne!

Pretty scary! Kohtumise lokatsioon – München – annab põhjust jämeda pliiatsiga alla joonida hirmuäratava paralleeli Müncheni sobinguga 1938 – pärast mida Neville Chamberlain Ühendkuningriiki naastes ajakirjanikele võidukalt kokkuleppe paberit lehvitas. Aga me teame, et see, mis pidanuks tagama dźentelmenlikult „rahu meie eluajaks“, oli pööbelliku saksa kaprali jaoks „tähtsusetu paberilipakas“.

Hirmutav ei olegi mitte niivõrd USA ja Venemaa soov üle eurooplaste peade Ukraina saatuses kasumlikult omavahel kokku leppida – mis näeks välja nagu tehtud meeste kokkulepe mõnes Las Vegase hotellis, et üks saab lääneranniku ja teine idaranniku -, vaid Euroopa Liidu mannetus. Vance rõhutab ju otsesõnu, et loeb vaid kõva jõud. Kuulid, mitte kõned. Euroopa salved paistavad olevat tühjad. Euroopa poliitikud on munadeta. Ainukesed munad näivad olevat Ursula von der Leyenil ja Kaja Kallasel.

Aga kas neist piisab? Eriti kui lugeda veel Reutersi uudist, kuidas Saksamaa Bundeswehr on pikka aega olnud kehvas seisus ning sõjaväeametnikud ning eksperdid ütlesid uudisteagentuurile Reuters, et pärast 2022. aastat pole armee lahinguvalmidus paranenud, vaid hoopis halvenenud.Eksperdid ütlesid, et Saksamaa armeel on peaaegu kõigest puudus ning andsid selle lahinguvalmiduse kohta hävitava hinnangu.

"Enne Venemaa sissetungi Ukrainasse oli meil kaheksa brigaadi, umbes 65-protsendilise valmisolekuga," ütles kolonel Andre Wuestner uudisteagentuurile Reuters ning kurtis, et relvade ja varustuse saatmine Ukrainasse tegi armee olukorra veelgi hullemaks.

„See tähendab, et Saksa maavägede valmisolek on umbes 50 protsendi juures," ütles Wuestner. Palju õnne, Saksamaa! Palju õnne meile kõigile!

 

P, 16.02.2025,  kell 23:20

Möödunud kolmapäeval kohtus Kiievis Źelenskõiga USA uus rahandusminister Scott Bessent, kellel oli kaasas huvitav ettepanek: Ukraina andku 50 protsenti oma maavarade ressursist Ameerikale üle,  juba saadud abi eest ja tulevase abi eest muidugi ka. Sõnum oli merkantilistlik: me anname abi, kuid teie maksate selle kinni. Natuuras. Tasuta lõunaid ei ole olemas – eriti Trumpi lõunalauas. 

 

E, 17.02.2025

President Trump ütles, et ei usu Venemaa soovi NATO-ga sõtta astuda nagu oli prognoosinud Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi.

„Ei, ma ei ole nõus. Ma ei ole nõus. Isegi mitte natuke," ütles Trump laupäeva õhtul Floridas lennuväljal antud improviseeritud pressikonverentsil ajakirjanikele, kui temalt küsiti, kas ta nõustub Zelenskõi väidetega, et Venemaa astub ühel päeval sõtta NATO-ga.

Nimelt ütles Zelenskõi Müncheni julgeolekukonverentsil, et „nad võivad tulla Ukraina peale nagu 2022. aastal, aga nad võivad minna ka Poola või Balti riikide suunas. Ma arvan, et see on tema (Putini) mõte. Ja kõige selle põhjal, mis ma meie luurelt olen saanud, arvan ma, et ta valmistub järgmisel aastal sõjaks NATO riikide vastu."  (ERR, 17.02)

 

T, 18.02.2025,  kell 16:10

Saudi-Araabias, ar-Riyadhis, peeti maha USA ja Venemaa bilateraalne rahukonverents, kus rahust selles mõttes, nagu seda ootab Ukraina või Lääs, suure tõenäosusega ei kõneldud. Nemad seal, ühelt poolt Rubio ja Waltz, teiselt poolt Lavrov ja Uśakov, arutasid hoopis hingerahu ja „zen“ tunnetuse teemal, mis on kangesti lappama läinud ja nüüd oleks vaja taastada.

Eks nad arutasid, julgen arvata, ka võimalike kinnisvarahindade üle tulevases Trumpi administratsiooni Vahemere-äärses kinnisvaraarenduses New Gaza / Новая Газа / עזה החדשה, mis tõotab ju tulla kõigiti prestiiźne ja perspektiivikas ka Vene oligarhide ja kõrgete apparatśikute jaoks, kes saavad seal puhata нормально и культурно, как на Западе. Seda enam, et Prantsuse Rivierasse neid enam ammu ei oodata.

Kui nüüd mõelda, siis on see win-win situatsioon ka Iisraelile. Vene raha puhkab Gaza päikese all, aga Netanyahu ja Smotrich ei pea enam kartma Gazast Tel Avivi poole lendavaid rakette. Pealegi on Iisraelis juba ees suur vene päritolu juudikogukond, kes talub Gazas parema meelega õigeusku venelast kui islamiusku palestiinlast. USA võit on aga hästi maksvad Vene puhkajad talle kuuluval kinnisvaral.

Nõnda siis, nagu uudistest lugeda, leppisid pooled kokku, et hakkavad suhteid parandama. Aga et Ukraina ja Euroopa Liit kõrvale jäeti... Halb feng shui neilt, sellepärast!  On siis seda iginat vaja, kui kaks suurt rahvast ajavad omavahel (kinnisvara)bisnist.

Tegelikult on tänane sündmus järjekordne näide sellest, mille kohta sakslane ütleb tabavalt (ja kuivalt) Realpolitik. Nähtub, et Trump on puhas merkatilist, kes ei tunne muud väärtust peale dollarimärgi. Ukraina küsimus on siseasi, see ei erine muudest lokaalsetest konfliktidest - meile siin tundub loomulikult kogu see Ukraina saaga eksistentsiaalse küsimusena, oma geopoliitilise asukoha tõttu.

Venemaale võib Trump olla päriselt kasulik - me ei tea ju, mis täpselt kokku lepiti, kas on ka mingi salaprotokoll plaanis valmis kirjutada. Aga Venemaa võib ka mitte kasu saada - kui ta peaks soovima sõda edasi pidada. Trumpile meeldib näidata end võitjana, ta on klassikaline nartsissist. Seevastu Putin on ilmselt olupoliitik, kes kasutab ära Ameerika ego, Hiina ambitsioone ning Euroopa nõrkust. Meie õnnetuseks on Putin ju vana luuraja - seetõttu ongi ta väga ohtlik, kaval ja ohtlik.  Luurajana on ta piisavalt koolitust saanud selleks, et  geopoliitilist kaarti lugeda ja varjatud sõnumeid kodeerida.

Olen üsna pessimistlik, samas realist. Me kaotasime selle sõja juba siis, kui NATO otsustas mitte sekkuda oma täie jõuga. Paraku. Tähendab, kui 25. veebruaril 2022, s.o. sõja teisel päeval (loe: kohe, pärast esimest ehmatust) oleks tehtud kollektiivne sõjakuulutus Venemaale, tour de force’ korras, siis me poleks ilmselt praegu siinkohas. Ja see on kurb. Tõsi, Ukraina polnud NATO liige. Ent sõjas ei ole vaja reegleid järgida, sõjas on vaja  võita. NATO järgis reegleid, Venemaa pole seda kunagi teinud, vaid on lähtunud ainult toorest jõust.

 

K, 19.02.2025,  kell 14:01 ja hilja õhtul

Vene välisminister Sergei Lavrov ütles pärast USA delegatsiooniga Saudi Araabias peetud kõnelusi, et USA tegi muu hulgas ettepaneku kehtestada Vene-Ukraina sõja käigus energiataristu pommitamisele moratoorium (Delfi, 18.02).

Vat seda mina ei usu.

Lavrovi sõnul ütlesid ameeriklased, et energiataristu pommitamisest võiksid loobuda mõlemad vaenupooled. Pakkumist ei saanud Vene pool Lavrovi sõnul siiski vastu võtta, kuna Venemaa ei pommitavat tsiviilobjekte.

„Me ei ole kunagi ohustanud tsiviilelanike energiavarustusega seotud süsteeme,“ ütles Lavrov. „Meie sihtmärgid on ainult need objektid, mis otseselt teenindavad Ukraina relvajõude.“

Kohe üldse ei usu.

 

N, 20.02.2025

Viimaste päevade põhijutt käib Ukraina sõja lõpetamise teemal. Donald Trumpile on see saanud suisa kinnisideeks, sest nagu me peaksime kõik juba aimama – Donald Trump ise ongi see kõige parem läbirääkija! Praegu seda veel keegi ei usu – peale Moskva ehk – ja ausalt öeldes viimaste väljaütlemiste valguses on raske uskuda ka! Kuid üks on küll kindel: maailma parim tirriteerija ei ole mitte Karlsson Stockholmist (katuselt), vaid Valge Maja peremees.  Ja selles pole kahtluse kübetki. Ta on ametis olnud napp kolmkümmend päeva – ja juba on ta  kõik ära tirriteerinud: Euroopa Liidu ja von der Leyeni, Starmeri, Macroni ja Scholzi ning nüüd viimasena Źelenskõi. Viimasel jäi üle vaid tülpinult ja pisut nagu kaastundlikult ohata, sest eks ole ta pidanud igasuguste jõmmkärakatega rinda pistma. Mis sinna parata! Ainult et sõit Ameerika mägedel, Trumpi lennukal juhtimisel, pole nagu õieti alanudki. 2029. aastani tuleb vastu pidada! Oh, boy!

 

T, 25.02.2025

Venemaa ja Ukraina sõda on kestnud kolm aastat täpipealt kolm aastat ja ühe päeva ehk 1098 päeva. Sümboolse aktina kiitis ÜRO Peaassamblee eile heaks Ukraina resolutsiooni, mis nõuab Venemaa vägede viivitamatut väljaviimist Ukraina territooriumilt. USA hääletas aga selle vastu ja tuli lagedale hoopis oma resolutsiooniga, milles Moskva agressiooni ei mainita. Väga kuratlik twist.

USA on nüüd selles väärikas (väärakas?)  klubis, kuhu kuuluvad Venemaa, Burkina Faso, Burundi, Ekvatoriaal-Guinea, Haiti, Ungari, Korea RDV, Valgevene, Kesk-Aafrika Vabariik, Eritrea, Mali, Marshalli saared, Palau, Niger, Nicaragua, Sudaan. Ja Iisrael.

Ma saan aru, et Aafrika ja Ladina-Ameerika riikidel on selleks seisukohaks mingi oma geopoliitiline põhjus,  mis tuleneb nende endi poliitilisest ja postkoloniaalsest turbulentsist. Nicaraguast ja Malist saan aru ega pahanda – aus bratty attitude - , samuti Korea RDV – mille poolt nad üldse kunagi olnud on? Kuid USA mängib teadlikult väga kõrget, ohtlikku ja ülbet mängu. Kindlasti ka äärmiselt kalkuleeritud, pragmaatilistel alustel. Sest nii on vaja just praegu.

Aga väärtused? Merkantilistlikult öeldes on ka need kaubeldavad ja konkreetse hinnalipikuga. USA oma rahvusvahelise kaalu juures  saab niigi peaaegu kõik asjad en gros’, soodsalt kätte, sest tal on lihtsalt kauplemisruumi. Vastupidiselt Eestile, kelle jaoks tuleb kõik kallilt kätte ja mis peab toimetama eksistentsi huvides ettevaatlikult ja targalt. USA-l on juba seetõttu rollis, kasvõi omaenda tahte vastaselt, kus tal lasub tohutu vastutus. Kui oled elevant portselanipoes, siis on mõistlik liigutada end tasa ja targu – muidu on killud taga. Killud oleme meie – Eesti, Läti Leedu, aga ka Ukraina.

 

R, 28.02.2025. Suur peedistamine Valges Majas.

Ma ei tea, kas mu silmad on näinud minu eluajal näinud sedavõrd jõhkrat peedistamist, alandamist ja üleoleku demonstreerimist, nagu tegid Trump ja JD Vance täna president Źelenskõiga. Vist mitte. Võib-olla oleks seda oodanud Saturday Night Live saates. Aga ka siis oleks see olnud allapoole vööd nali - kohatu alavääristamine. Tänane oli aga reaalne poliitika. Kaks presidenti kaamerate ees, miljonid silmapaarid üle ilma vaatamas. Patroneerimine ja diktaat. Solvamine ja solvumine. Whataboutism. Jonnimine ja vimm.  JA NULL SUUREMEELSUST, mida võiks Ameerika tegelikult suurriigina oma trumbiks pidada. Sest erinevalt Ukrainast, kellel on kaalul eksistentsiaalsed väärtused - st kaalul on rohkem kui elu -, ei ole Ameerikal kaotada midagi.

Või siiski? Usaldus, mis traavides kaob ja härgamisi tuleb? See näikse olevat läinud. Aga sellest on pohlad, või pohhui, nagu Trumpi vana sõber kaugelt moskoviitide maalt on talle õpetanud. Meie oleme ju ikka sõbrad, kaks kanget olnud, siristab Kremli isand just sellisel toonil Trumpile kõrva, mis ühele nartissistile meeldiv kuulda on. Nagu väike kuri Viplala. Tinistab ära.

Raha on see väärtus, mida Trump ainsana hindab. Kasum on see maagiline sõna. Kui kasu ei ole, siis ei tee ka diili. Trump ütleb otse: You don't have the cards right now!

Kehv lugu, kui maailma vägevama riigi diplomaatia taandubki üksnes rahale. Ma annan sulle javeline, starlinki teenust, tanke, küsi ainult - ainult et millal sa tagasi maksad?  Millega ja kuidas?

Trump juhib Ühendriike nagu oma isiklikku ettevõtet. Kõigepealt - eelmine juht välja!  Biden was not a smart person,"  torkas Trump nüüdki. Isiklik ettevõte ja isiklik rahakott, mille auke on kutsutud lappima raamatupidaja Musk. Ja siis on sul tekkinud tunne - kuigi sa oled jõukamal järjel kui enamus teisi -, et kõik lasevad sinu peal liugu, teevad su rahakotis rehepappi ja üleüldse pole veel ka tänulikud.

 

L, 01.03.2025

Täna toibub maailm sellest tuumaplahvatusest, mis toimus Valge Maja ovaalkabinetis. Vastu taevast lendas usaldus ja kujutelm Ameerikast kui usaldusväärsest partnerist, kellel on lai selg.

Sestap siis kohtuvad Euroopa suured homme Londonis. Starmer võõrustab NATO liitlasi. Kriisi-kohtumine. Aga näod on esialgu veel naerul. Õlalepatsutused, sõbralik nali. Aga see kohtumine saab kindlasti ka Lääne maailma tõetunniks. Kas Ühendkuningriigid, Prantsusmaa (ja Saksamaa) suudavad jääda monoliitseks ning moodustada ühise löögirusika, mis toimib ühise eesmärgi nimel. Kas suudetakse kokku leppida, mida õieti Lääs tahab ja kes on kõigi poolt aktsepteeritud juht. On see Starmeri  Ühendkuningriik või Macroni Prantsusmaa? Kas üks tunnistab teise autoriteeti – sest ajalugu ütleb, et neil on omavahel „issues“. Äkki siiski Saksamaa?  Veelgi suurem probleem – tal on  ajaloo mõttes „issues“ mõlema suurriigiga, lisaks Poolaga. Ka on sakslastel endil oma ajaloo ja identideediga keeruline suhe. Äkki hoopis Poola? No, non, nein! See oleks vanadele Euroopa suurtele ilmne etteheide, et nad pole hakkama saanud.

Küllap ikka mingi lahendus sünnib ja plaan genereeritakse. Küll ei tahaks, et juhtuks nii, nagu Krõlovi valmis, kus luik, haug ja vähk hakkasid ühisel jõul koormat vedama. 

Mulle teeb muret, et Balti riigid in corpore nii märgiliselt sündmuselt kõrvale jäeti. Kaja Kallas on EL institutsiooni juures  küll kõrges ametis ja heas kirjas, ent ukse taha jäi temagi. Laud on lühike või ei jätkunud toole? Alati saab ju toole juurde panna. Sõbrad ju kõik, võinuks koomale võtta – kõik mahtunuks ära.

Praegu jääb mulje, et jälle otsustatakse midagi üle väiksemate peade. Katki pole midagi, me ju konsulteerime, rahustatakse. Kuid meil on ajalooline mälu. Kindral Herem ütleb otse: Pilt on ülitume. Eesti muutub vahetusrahaks. (Postimees. Majandus, 28.02)

See tähendab - midagi lepitakse kokku üle meie peade. Mis täpselt, seda me ei tea. Meid pole kohal. Meie ootame, mis saab. Ärevusega. Keegi pole otseselt välja öelnud, aga ...tsss! Kasutage oma võimalust olla vait. Hiljem, hiljem. Pealegi, suppi ongi parem helpida leigelt.

Meie, baltlased, võime õigustatult toriseda: 1939. a. augustis kokkukeedetud suppi helpisime viiskümmend pikka aastat.

 

P, 02.03.2025

Täna nad siis Londonis kogunesid. Balti riigid jäeti seekord kutsumata. Meie suuvooder pidavat olema Taani. Noh, hea seegi. Lõpuks on siiski põhiteemaks Ukraina. Ühtlasi on see ka ühisteraapia śokist väljatulemiseks.

 

T, 04.03.2025

Trumpi administratsioon jätkas täna Ukraina kottimise liini. Ärge saage valesti aru, ei midagi isiklikku. Ainult et meile ei meeldi Źelenskõi nägu. Trump ja Vance tundsid, et neid alandatakse nende omas kojas, nii pühas paigas nagu ovaalkabinet seda on, näidates üles lugupidamatust sellega, et julgetakse kahtluse alla seada presidendi infoallikad ja asepresidendi ajalooteadmised. Seda veel miljonite ameeriklaste ees, kelle tõde ja veendumusi kujundab televisioon.  Ehkki tegelikult paistis see situatsioon, reedene kommunikatsioonikatastroof, välja just vastupidi. Üheselt on selge, kes keda alandas, kuid lõppkokkuvõttes – kui mängitakse kuratlikku mängu – see ei loe. Kui see teenib eesmärke, siis – jumal sellega.

Täiskottimine tähendab seda, et ameeriklased lubavad mängust välja  astuda, kui Źelenskõi nende rahuplaaniga ei nõustu. Mis tähendab muidugi seda, et annad ameeriklastele maavarad (haruldased muldmetallid) – juba saadud ja ka saamata sõjalise abi eest -, ent ilma erilise julgeolekugarantiita. Õigupoolest on selleks ainult Trumpi administratsiooni usk rahuarmastavasse Venemaasse. Ukrainlased peaksid usaldama Trumpi poliitilist vaistu ja suutlikkust sõlmida Putiniga rahukokkulepe, lootma selle pidavusele ning olema seejuures tänulikud ka.

Kuna Trump viskas Źelenskõi sisuliselt Valgest Majast välja, siis on diplomaatiline kuristik suurenenud. USA domineeriva poolena saab teist poolt oma suva järgi karistada. Seda nüüd otseselt tehtigi – katkestati kogu sõjaline abi Ukrainale, sealjuures nii tehniline, rahanduslik kui luureinfo abi. Because we can!

K, 05.03.2025

Trump pidas Kongressis pika aastakõne – väidetavalt olla see olnud pikim omasuguste seas. Eelnevalt lubas Trump selles kõnes kõik ausalt ja otse ära rääkida, või nagu ta esmaspäeval TruthSociali kontol kuulutas: "TOMORROW NIGHT WILL BE BIG. I WILL TELL IT LIKE IT IS."  Sõnum tele-vaatajaile: pange popkorn valmis, tuleb jälle üks suurepärane teleśõu.

Kõne kestis üle poolteise tunni. Kui nüüd meedia ütleb, et seal polnud midagi uut ja huvitavat, siis ilmselt on põhjus selles, et Trump on juba kõik ette ära spoilinud. See kõne sisaldas kõiki trumpilikke elemente, alates kehakeelest ja teatraalsetest źestidest kuni selliste väidete väidete väljatoomiseni, mis nõuavad kohest faktikontrolli. Või nagu Delfi juba ette sedastas, et küllap saab naerda ja nutta (vt Delfi blogi).

Saigi. Mis näitab et Trump on ühest küljest ettearvamatu nagu mustlase püss, teisalt aga vägagi etteaimatav oma maneeride ja tonaalsuse poolest. Kõige lihtsam ongi siis eeldada, et Trump teeb Trumpi, kuna Trump on Trump. It is what it is. Üllatus olnuks, kui Trump öelnuks Bideni kohta mõne hea sõna. Seda ei juhtunud.

 

R, 07.03.2025

Trump usaldab ikka rohkem Venemaad. Tema meelest on Venemaaga sõja lõpetamise osas lihtsam asju ajada kui Ukrainaga, sest Moskva aktiivsem pool ja ta usaldab Vene režiimijuhti Vladimir Putinit.

„Mul on alati Putiniga head suhted olnud. Ja teate, ta tahab sõda lõpetada," ütles Trump. „Ma arvan, et ta on heldem, kui ta peaks olema, ja see on päris hea. See tähendab palju häid asju.“ (ERR, 07.03)

„Ma ei tea, kas nad tahavad kokkuleppele minna. Kui nad ei taha lepet, teeme me sealt minekut, sest me tahame, et nad leppele läheksid. Ma teen seda, et peatada tapmine,“ sedastas Trump. (Ibid.)

Nojah, partners in crime!

 

T, 11.03.2025, kell 17:00. Trump wants Canada! One way, or another!

Donald Trump teatas Truth Socialis, et kehtestab Kanadast imporditavale terasele ja alumiiniumile täiendava 25%-se tariifi, tõstes selle koguni 50%-ni. Otsus on vastus Ontario provintsi kehtestatud 25%-lisele elektritariifile USA suunal.

„See jõustub HOMME hommikul, 12. märtsil. Samuti peab Kanada viivitamatult loobuma oma Ameerika-vastasest põllumajandustootjate tariifidest, mis ulatuvad 250%-st kuni 390%-ni erinevate USA piimatoodete suhtes, mida on pikka aega peetud ennekuulmatuks,“ kurjustas Trump.

Lisaks hoiatas ta, et kui Kanada ei peata Ameerika suunal tehtud pikaajalisi tariife, lõpetab ta isiklikult kogu autotööstuse Kanada pinnal ja seda läbi järjekordsete tariifide. Aega andis ta Kanadale 2. aprillini.

Ei saanud ta mööda ka sõjalisest vastutusest, mida USA tema sõnul Kanada ees kannab – see jätkuvat vaid juhul, kui Kanada USA-ga liitub. „Kanada maksab riikliku julgeoleku eest väga vähe, tuginedes sõjalise kaitse osas Ameerika Ühendriikidele. Me subsideerime Kanadat rohkem kui 200 miljardi dollariga aastas. MIKS??? See ei saa jätkuda. Ainus asi, mis on mõistlik, on see, et Kanadast saaks meie hinnatud viiekümne esimene osariik.“

Trumpi arvates võidaksid USA ja Kanada vahelise piiri kaotamisest mõlemad pooled – eriti muidugi Kanada, sest maksud langeks ja tariifid kaoks. „Aastaid tagasi tõmmatud kunstlik eraldusjoon kaob lõpuks ära ja meil saab olema maailma kõige turvalisem ja ilusam riik - ja teie hiilgav hümn „O Canada“ jätkab mängimist, kuid nüüd esindab see SUURIMAT ja PARIMAT riiki suurimas riigis, mida maailm kunagi näinud on.“ (Delfi Ärileht, 11.03)

Kaitsekulude koha pealt on Trumpil tegelikult õigus. Need on sellise suure ja majanduslikult võimsa riigi kohta (maailma üheksas majandus) väikesed tõesti. 2022. aastal näiteks olid Kanada kaitsekulud 27,2 miljardit USD ehk 1,3 % GDP-st. See jääb kõvasti alla soovitatavale miinimumile 2 %-le. Geopoliitilisest asendist tingituna on Kanada saanud üsna muretult arendada rohkem oma sotsiaalsfääri, kaitsekulude arvelt, kuna ainult üks naaber ju Kanadal ongi. Tõsi, nüüd on see üpris sõjakas ja norib tüli, ent varem käidi ikkagi ühte jalga ning Kanada oli mõnes mõttes nagu vanajumala selja taga. Kanada põhjala koos arktiliste saartega on küll suur ja tühi, ent samalaadne olukord valitseb suuresti ka Venemaa arktikas.

Kui nüüd vaadata kaarti, siis saab ka üsna selgeks, miks Trumpi huvitab Gröönimaa. See lahmakas tühja maad on strateegiline hotspot Kanada arktika, Venemaa ja Euroopa vahel.  Seda on ilmselgelt kasulik kontrollida. 

Trump 13.03.25: Canada only works as a state. (Mandel Ngan/AFP/Getty Images)

 

 

P, 16.03.2025. Quo vadis, Ameerika?

Trump andis käsu pommitada Jeemenis huthide positsioone. Huthide kontrolli all olevale pealinnale Sanaale anti õhulööke, hukkus ca 30 inimest. Trump on süüdistanud huthi mässulisi laevanduse ohustamises Punasel merel ja kasutada „ülekaalukat surmavat jõudu, kuni oleme oma eesmärgi saavutanud“.

See on siis ameeriklaste kõva jõu demonstratsioon. Teie kaapedate meie laevu, fine! Meie seda ei salli. Kui sõnad ei veena, siis räägivad pommid. Kuid samas lammutab Trumpi administratsioon agaralt pehme jõu instrumente, andes korralduse vähendada globaalse meedia agentuuri (USAGM), mis on väljaannete Ameerika Hääl ja Raadio Vaba Euroopa / Raadio Vabadus (RFE/RL) katusorganisatsioon, rahastust miinimumini. RFE/RL teatas seejärel, et teise maailmasõja lõpust autoritaarsetesse riikidesse sõltumatut infot edastava ringhäälinguorganisatsiooni ülemaailmset tegevust rahastav föderaalne toetusleping on lõpetatud. Paradoksaalne olukord.

 

R, 21.03.2025, kell 20:10

Trump allkirjastas exec orderi, millega saadetakse laiali haridusministeerium. Ta teatas oma otsusest neljapäeval Valges Majas toimunud üritusel, millest võttis osa ka haridusminister Linda McMahon. „Loodetavasti on ta meie viimane haridusminister,“ viitas Trump oma ministrile kohalviibinute aplausi saatel.

„Kõik teavad, et see on õige asi,“ jätkas Trump, lisades, et loodab ka demokraatide toetust ministeeriumi laialisaatmisele.

Trump ütles, et kui president Jimmy Carter 1979. aastal haridusministeeriumi asutas, olid tema enda kabineti liikmed ja teisedki selle vastu. „Ajalugu on tõestanud, et neil oli õigus, täiesti õigus,“ sõnas ta.

Presidendi hinnangul ei ole hariduse kvaliteet USAs enam ammu kiita. „45 aastat hiljem kulutab USA haridusele kaugelt rohkem raha kui ükski teine ​​riik... Kuid ometi oleme edu poolest edetabeli lõpus,“ nurises Trump. „See on koht, kus me oleme, meeldib see meile või mitte.“

Trump selgitas oma järgmisi samme haridusministeeriumi „likvideerimiseks“, kinnitades, et tema administratsioon kavatseb seda tehes järgida seadust. „Me sulgeme selle nii kiiresti kui võimalik,“ kuulutas Trump. „See ei ole meile toonud midagi head.“ (Delfi, 20.03)

Näen vaimusilmas Beavist ja Buttheadi näppu viskamas...

 

P, 23.03.2025, kell 16:55

Postimees vahendab The Guardiani portreelugu Valge Maja uuest pressisekretärist Karoline Claire Leavitt’ist, kes 27-aastasena on selles ametis olnuitest noorim. Artikli autor sedastab, et kui oled piisavalt lojaalne, oled ka piisavalt vana – noor daam on oma ülemuse, president Trumpi kaitsmiseks võimeline üle minema täielikule Põhja-Korea režiimile.

Trumpi hinnangul on Leavitt tark, sitke ja sõnaosav ning usub presidendi pühasse üritusse, edastades „meie sõnumit Ameerika rahvale, kui me muudame Ameerika jälle võimsaks“. Aga Postimehe pealkirjas on tunda parajat annust sarkasmi:

TRUMPI KEHASTUS. Valge Maja noorim pressisekretär Leavitt puges kõrgharimata perest presidendi külje alla.

Huvitav, kuidas ta puges? Kas nagu preili Lewinsky? Siin pole kõrgharidust vaja tõesti.

 

E, 24.03.2025, kell 16:10

Saudide pealinnas ar-Riyadhis jätkuvad USA ja Venemaa läbirääkimised Ukraina sõja relvarahu asjus. Need saavad ilmselt keerulised olema. Igatahes mitte niisugused, nagu Trump eeldab – et rahu sünnib sõrmenipsust, just like that! Venemaa delegatsioonis on kavalad rebased, kes on suutnud juba ühe Ameerika läbirääkija õnge võtta.

Erisaadik Steve Witkoff on nimelt juba Putinit kohatult kiitma asunud. Ta olla super smart ja gracious. Intervjuus Tucker Carlsonile ütles ta: I don't regard Putin as a bad guy. He’s super smart.

Sealsamas rääkis ta, kuidas Putin läks pärast juulikuist mõrvakatset kirikusse Trumpi eest palvetama. Tema sõnul tellis Venemaa president ka kuulsalt kunstnikult Trumpi portree ja saatis selle Washingtoni. Trump oli kingitusest liigutatud. Samuti ütles Witkoff, et Ukraina juhid Volodõmõr Zelenskõi ja Andri Jermak on suures osas tunnistanud, et Ukrainast ei saa NATO liiget. Tundub, et üks Trumpi kaart, Witkoffi-näoline, töötab täielikult Putini huvides. ise seda mõistmata. (Independent, eestinen.fi, 24.03)

 

K, 26.03.2025, kell 17:35

Ameerikamaal on puhkenud suuremat sorti poliitiline skandaal, mille põhjustas Trumpi administratsi-ooni enda lohakus. Nimelt saabus Atlanticu peatoimetajale Jeffrey Goldbergile 15. märtsil kell 11.44 sõnum kaitseminister Pete Hegsethilt, milles teatati, et peatselt toimub rünnak huthide positsioonidele Jeemenis.

Plaan sisaldas täpset informatsiooni relvastuse, sihtmärkide ja löögi ajastuse kohta. Kaks tundi hiljem hakkasid pommid langema.

 „@Pete Hegseth, kui sa arvad, et me peaksime seda tegema, siis teeme selle ära. Ja kui on asju, mida me saaksime teha, et minimeerida riske Saudi naftarajatistele, siis me peaksime seda tegema,“ kirjutas Vance ja lisas: „Ma lihtsalt vihkan seda, et peame jälle Euroopat välja aitama.“

„Ma jagan täielikult sinu jälestust eurooplaste muidusöömise osas. See on hale,“ vastas Hegseth.

Goldberg märkis, et mitte keegi grupivestlusest ei paistnud märkavat, et ajakirjanik on sinna kaasatud. Lõpuks otsustas ta pärast rünnaku toimumist vestlusest lahkuda. Ajakirjanik märkis, et ei saanud ka edaspidi mingeid küsimusi selle kohta, miks ta sealt lahkus või kes ta üldse oli.

Kaitseminister Hegseth teatas esmaspäeva õhtul, et Goldberg on ise „diskrediteeritud nn ajakirjanik“, kes tegeleb rahva petmisega. „Keegi ei saatnud sõnumeid sõjaplaanide kohta ja see on kõik, mida mul on selle kohta öelda,“ kuulutas ta. Mulle tuli meelde seik „Pisuhännast“, kus Tiit Piibelehe poolt kahvlisse võetud Ludvig Sander ei osanud miskit targemat öelda, kui et: „Jaa, vennas, mina salgan! Mina ajan otsekohe valeks!“

Donald Trumpil polnud esmaspäeva õhtul pressikonverentsil asja kohta samuti midagi öelda. „Ma ei tea sellest midagi. Ma kuulen seda sinult esimest korda,“ märkis Trump vastuseks ajakirjaniku küsimusele ning tegi eht-trumpiliku käigu, lisades, et Atlantic „ei ole suurem asi ajakiri“ ja läheb kindlasti varsti pankrotti. Ha-ha-haa!

Aga üks hea asi sellest lekkest meie jaoks ju koorus. Saime kinnitust ausa peegelduse vormis, et meid, eurooplasi, peetakse laias laastus seal teispool Atlandit ikkagi muidusööjateks.

P, 30.03.2025

Trump kinnitas kindlas kõneviisis, et tahab Gröönimaad liita USA-ga, lootes seda teha sõjalist jõudu kasutamata. „Me saame Gröönimaa endale, 100%. Ei, sõjalise jõu kasutamist ma ei välista. Aga ma arvan, et on suur võimalus, et saame seda teha ka sõjalise jõuta. Asi on maailmarahus, asi on rahvusvahelises julgeolekus. Ja mul on presidendina see kohustus. Ei, ma ei välista midagi.“ (Delfi, 30.03)

Reedel väljendas Trumpi ambitsioonidele toetust Vene president Vladimir Putin, kelle sõnul oleks nende naeruvääristamine ränk viga. Kui Trumpilt intervjuu käigus küsiti, kas liitlaste territooriumi hõivamine ei saadaks Venemaale selles valguses halba sõnumit, vastas president, et ta ei mõtle sellele.

„Mind tegelikult ei huvita,“ ütles Trump. „Gröönimaa on eraldi teema ja väga erinev. Asi on rahvusvahelises julgeolekus ja jõus. Gröönimaale sõidab laevu Venemaalt, Hiinalt ja paljudest muudest kohtadest. Ja me ei lase juhtuda asjadel, mis on kahjulikud maailmale või USA-le.“ (Ibid.)

Reedel külastas Gröönimaad JD Vance, kes, nagu ma olen seda ka varem öelnud, on palju ohtlikum mees kui Trump ise – sest ta on noor, ambitsioonikas ja järsk, ning tal on demokraatiast kui niisugusest omaette bizarre arusaam. Tema on „real evil“, kes seisab veel oma poliitilise karjääri alguses. Ühesõnaga, see Vance tegi kolmetunnise lühivisiidi Gröönimaale USA Pituffiki sõjaväebaasi ja torkas Taani suunal: „Taani ei ole pidanud sammu ja ei ole eraldanud vajalikke ressursse, et hoida seda baasi, hoida meie vägesid ja minu arvates hoida Gröönimaa rahvast turvaliselt Venemaa, Hiina ja teiste riikide väga agressiivsete sissetungide eest./…/

Meie sõnum Taanile on väga lihtne. Te ei ole teinud head tööd Gröönimaa inimeste suhtes. Te olete alainvesteerinud Gröönimaa inimestesse ja te olete alainvesteerinud selle uskumatu, kauni ja uskumatute inimestega täidetud maa-ala julgeolekuarhitektuuri.“ (Delfi, 29.03)

 

N, 03.04.2025

Trump kirjutas eile õhtul alla 10-protsendilise baastariifiga kaitsetollide kehtestamisele määrusele pea kõikidele maailma riikidele ja nimetas selle vabaduspäevaks. Ma kirjutasin alla ajaloolisele täitevkorraldusele, millega kehtestatakse vastastikused tariifid riikidele üle kogu maailma. Vastastikune tähendab: nemad teevad seda meile ja meie teeme seda neile," ütles ta võidukalt tabeli ees seistes, kus need tariifid ja vastutariifid kõik kirjas olid. Ja lisas: „See on minu arvates üks tähtsamaid päevi Ameerika ajaloos."

Tariffs – the most beautiful word in the dictionary! (BBC/Getty Images)

 

 

K, 09.04.2025

Trump tegi tollisõjas kannapöörde ja pani kaitsetollid 90 päevaks pausile – väljaarvatud Hiinale, kellele tõsteti tollid 125 protsendile. Austuse puudumise pärast, nagu põhjendas Trump ise. Pausi saavad need riigid, kes pole kehtestanud vastutolle. USA börsid sööstsid seepeale hoogsalt rohelisse. USA rahandusminister Scott Bessent teatas, et Trumpi väidetav strateegia osutus plaanipäraseks.

Millest Trumpi meelemuutus? Trump seletas, börsiinvestoritele vihjates: „Ma arvasin, et inimesed hakkasid natuke piire ületama. Nad muutusid kärsituks, teate küll, nad muutusid veidi kärsituks, veidi kartlikuks, sest meil on suur töö teha.“ Ja lisas: „Ükski teine president poleks teinud seda, mida mina tegin. Mitte ükski teine president. Ja see tuli ära teha.“ (Delfi Ärileht, 09.04)

 

K, 16.04.2025

Trump sõdib ülikoolidega, täpsemalt Harvardiga. Sest Harvard on vastu seisnud Trumpi katsetele sundida teda nõustuma ulatusliku valitsuse kontrolliga, millele on Valge Maja survel allunud mitu teist ülikooli.

„Harvardit ei saa pidada enam isegi korralikuks õppeasutuseks ja teda ei tohiks kaaluda ühessegi maailma suurte ülikoolide ega kolledžite nimekirja,“  kirjutas Trump oma sotsiaalmeediaplatvormil Truth Social. „​Harvard on naljanumber, õpetab viha ja rumalust, ja ei tohi enam föderaalraha saada.“

 

N, 24.04.2025, kell 23:45

Wall Street Journal (WSJ, Postimehe vahendusel) analüüsib Vene-Ukraina rahukõneluste seisu ning leiab, et need on kinni kiilunud ja president Trumpi on haaranud frustratsioon, kuivõrd kaalul on tema isiklik renomee suurepärase ja tõhusa rahusobitajana (ma meelega kasutan sõna „sobitaja“, et viidata õhusolevale sobingule, mis on ebavõrdne, ühelt poolt pealesurutud sunduslik poliitiline käik, mis ei tõuku siirast rahusoovist, vaid merkantiilsest huvist) ja laiemalt terve administratsiooni usaldusväärsus. Eilne kohtumine Londonis, kus Ukrainat esindasid vällisminister Sõbiha, kantseleiülem Jermak ja kaitseminister Umerov ning Ühendriikide seisukohta kaitses presidendi erisaadik Kellogg (välisminister Rubio ja erisaadik Witkoff jäid targu kõrvale), ei andnud märkimisväärseid tulemusi. Plaanimuutuse põhjus oli Zelenskõi vastuhakk rahukavale, mis kätkenuks Krimmi ametlikku tunnustamist Venemaa osana Washingtoni poolt.

Trump kritiseeris Zelenskõid tolle kommentaaride eest ning tõi esile, et Ukrainalt endalt Krimmi tunnustamist Venemaana ei paluta. „Just sellised õli tulle valavad  (inflammatory) avaldused, nagu neid esitab Zelenskõi, teevad sellele sõjale lahenduse leidmise niivõrd raskeks,“ kirjutas USA president TruthSociali kanalil ja ütles, et Ukraina liidril on valida: ta kas valib rahu nüüd või riskib kaotada kolme aastaga kogu oma maa.

Irooniline on muidugi fakt, et sõna kõige otsesemas mõttes valasid õli tulle venelased ise, kes tulistasid täna hommikul Kiievi kortermajade pihta ballistilise raketi, mis tappis vähemalt 12 inimest. Eesmärk sai täidetud, kinnitas Vene armee juhatus.

 

L, 26.04.2025

Trump kohtus Vatikanis Źelenskõiga ning seekord läksid asjad paremini. Igatahes pärast seda kohtumist tegi Trump vihase postituse Truth Socialis just Putini aadressil, märkides, et Putinil polnud viimastel päevadel mingit põhjust lasta rakette tsiviilaladele, linnadesse ja asulatesse. „See paneb mind mõtlema, et võib-olla ta ei tahagi sõda lõpetada, ta lihtsalt mängib minuga, ja temaga tuleb tegeleda teisiti, läbi „panganduse“ või „teiseste sanktsioonide“?“ kirjutas ta. WSJ oli just mõned päevad varem kirjutanud, et siin-seal olla justkui märke, nagu hakkaksid Trumpil Putini suhtes silmad lahti minema. Samas, kui Trump nüüd järsku avastas, et ka Putin on mängur, kelle arsenalis on bluff ja valekaardid, siis mis eriline avastus see ikka on. Kaks mängurit kaardilaua taga, see on ammu selge. Küsimus on ainult selles, kes kelle üle mängib. Who’s gonna win?

 

Isa ja Poeg ning Vatikani Püha Vaim(b) (Andri Jermak)

 

 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar