kolmapäev, 9. oktoober 2019

REPLIIK # 6. AJALOOLANE JA STATISTIK

SISSEKANNE # 66


Üks digihumanitaaria loeng ärgitas mind mõtlema. Nimelt tutvustas Marek Tamm digiajaloo arengu etappe ja jutuks tuli, et seoses arvutite kasutuselevõtuga 1960. aastail  toimus n-ö. esimene läbimurre, milles sündisid uued suunad: kliomeetria, statistiline ajalugu, kvantitatiivne ajalugu. 1968. aastal, ajastu vaimust kantuna, kuulutas tuntud Prantsuse ajaloolane Emanuel Le Roy Ladurie: „Tuleviku ajaloolane on kas programmeerija või mittekeegi!“ 

See tuletas mulle meelde aastatetagust vaidlust ühe statistikatudengiga, kes tõsimeeli väitis, et lähimas tulevikus ei ole enam ajaloolasi vaja, sest kõik andmed sisestatakse superarvutitesse, mis analüüsivad ja töötlevad sisendit ning esitavad väljundina kokkuvõtte soovitud teemal. Arvuti ei eksi, kui andmed on õiged, ja on sooneutraalne, erapooletu, eelarvamusteta. 

„Aga ajaloo tõlgendamine, kontekstuaalne lähenemine, mängu ilu – kuidas sellega jääb!“ karjatasin ma ja sain vastuseks statistikuhakatise jääkülma nendingu: „Ajaloolastele jäävad emotsioonid, aga meil on argumendid.“  Edasi arvas ta, et ajaloolased tegelevad müütide loomisega ja nende dekodeerimisega, samas kui statistikute roll on demüstifitseerimine.  Nüüd, aastaid hiljem mõtlen, et ega ta midagi valesti ei öelnudki. Digihumanitaaria flirdib kõvasti statistikaga. Võtame Voltaire’i korrespondentsi, sisestame arvutisse adressaadid ja saame valgustusajastu tippharitlase suhtevõrgustiku, mis räägib meile ainuüksi visuaalis juba nii mõndagi.

Üks pilt räägib rohkem kui tuhat sõna – vana käibetõde. Kas ajaloolane ilma arvutita suutnuks jõuda samaväärse tulemuseni? Muidugi, aga ainult suure töö ja vaevaga ning tohutu ajaga. Nii ei jää ajaloolasel viimaks tõesti  muud üle kui statistikuga kampa lüüa või mySQL ära õppida.

Voltaire kirjavahetuse võrgustik, 1775-1776 (Electronic Enlightenment Project, University of Oxford / Marek Tamm, TLÜ)

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar