kolmapäev, 29. jaanuar 2020

GÄNGSTERI DEKONSTRUEERIMINE


SISSEKANNE # 89

www.rahvaraamat.ee



Al Capone’i elulugu ootas mul samuti lugemist (Deirdre Bair. Al Capone. Elu, pärand ja legend. Helios, 2017). Huvitav lugemine ühest lähiajaloo karismaatilisemast ja müütilisemast isikust, kellest sai legend juba eluajal. Kes siis ei tea Al Capone’i! Sündikaadi boss, gangsteri etalon, räkiti ja salaalkoholiga rikastunud ärigeenius, keeluaja kuningas, Chicago tegelik liider, kelle hirmuvalitsuse ajal 1920ndail sülgas automaat tuld ja elu oli väärt vaid mõni kross – nagu populaarsed laulusõnad ütlevad. Samas oli ta robinhoodilik heategija, kes asutas vaestele supikööke, jagas lastele jäätiseraha, toetas heldelt sõpru ja tuttavaid – tegemist oli vaat et filantroobiga. Raamatust ilmneb, et Capone oli perekeskne, armastas oma abikaasat ja poega ning itaallastele stereotüüpiliselt jumaldas oma ema. Päriselt, kusjuures. Sest nagu raamatu autor mõista annab, nõudis allilma bossi staatus laveerimisoskust ja riukalikku mõttelaadi, püsimaks selles ärisegmendis nii-öelda vee peal ja kasvatamaks oma mõjuvõimu, kuid samas oli ta lähisuhetes siiras ja avatud, mis teatud mõttes ei käi karmi maffiamehe kuvandiga ju üldse kokku. Kahtlemata oli Al Capone edev joviaalne mees, armastas luksuslikku elustiili ja olla positiivses võtmes tähelepanu keskmes. Tähendab, asjad pidid olema (Capone’i) kindla kontrolli all, siis polnud patt ka hüvesid nautida.  Capone oli solvunud, et teda tunti teatud ringkondades Arminäo (Scarface) hüüdnime all, ta ise eelistanuks olla Snorky (uhkeldav, rikas mees). Liigne tähelepanu otsimine oli lõpuks see, mis Capone’i tema enda sõnul viimaks hukutas. Ta tahtis sellest ringist välja, aga mõistagi oli juba liiga hilja.

Raamat käib lineaarselt läbi kogu Al Capone’i värvika elutee, alates sünnist 1899 New Yorgi Brooklyni linnajaos kuni surmani 1947. aastal Floridas. Autor on kasutanud uusimaid allikaid, suhelnud Capone’i suguvõsa liikmetega ning üritanud hoida võimalikult neutraalset stiili. Ehk demüstifitseerimine glorifitseerimise asemel. Aga et autor on naine, kumab teosest läbi siiski pigem soosiv hoiak. Mõistetav: Capone respekteeris naisi. Autor kirjeldab, kuidas muidu üsna rahulikult süüdistustesse suhtuv Capone kaotas enesevalitsuse, kui teda süüdistati prostitutsioonis. See oli Capone’i jaoks ülim solvang – kahtlased rahatehingud ja küsitavad ärimeetmed, olgu, ainult mitte prostitutsioon. Nii või teisiti, kõigis ca 200 mõrvas, millega tellimisega teda seostati, leidis tema otsene seos kinnitust mõnel korral (kurikuulus kurikaintsident banketilauas, mille mängis surematuks Capone’i kehastanud Robert De Niro filmis „Äraostmatud“ (The Untouchables, 1987) – ehkki see on üksnes väidetavalt asetleidnud sündmuse kõmuversiooni taaslavastus). Aga vangi mõisteti ta siiski maksupettuste pärast, mitte mõrvade eest. Linnalegendi järgi olevat Capone’i juhitud gängisõjas elu kaotanud 700 inimest, mis on ilmselt liialdus. Capone oli kurtnud, et kuulsus käib temast eespool ning talle omistatakse suvalisi kuritegusid, milliseid suurlinnas ikka ette tuleb. Ja legendi kohaselt käidi Capone’i jutul isegi Euroopast, palvega ära koristada tülikas naaber. Turismitööstus aga ratsutab tänase päevani Capone’i seljas ning huvilistele näidatakse innukalt salakõrtse ja motelle üle kogu riigi, kus kurikuulus gangster olla viibinud. Isegi sel juhul, kui veerandki sellest vastaks tõele, tekib õigustatud küsimus, millal siis jõudis ta veel edukalt sündikaati juhtida.

Kuna kuritegevus mistahes tasandil on hämar tsoon, mida kiivalt varjatakse lukkude ja riivide taga, siis on sellest läbipaistvalt kirjutamine seotud alati raskustega. On alasti fakte esitavad kohtutoimikud, fantaasiast tiined kõmureportaaźid ja vaoshoitud, reserveeritud lähikondsed. Tõlgendamise ruum on tohutu ning pahatihti sünnitab müüdi kummutamine sealsamas uue müüdi. Nii see juba vastuoluliste isiksustega on, et tõde peitub alati vaataja silmades. Teame küll, et täit tõde ei saa me kunagi teadma, kuid loeme siiski mõnuga. Ja eks ole elu nii pagana ebaõiglane, kui mõelda, et ontliku arveametniku elulugu, olgu see nii detailideni üles tähendatud ja tõele vastav kui tahes, ei huvita kedagi.

Legend Al Capone’ist pole niisiis kaugeltki surnud. Tadźikistan andis välja temaatilise margiseeria ja Bulgaaria gangsterid on tunnistanud, et on võtnud temalt śnitti, kuidas „äri“ juhtida ja stiilne välja näha. Ameeriklasest tuurigiid aga tõdeb, et noored ameeriklased ei pruugi teada kolme viimast USA presidenti, kuid seda, kes on Al Capone, teavad nad kindlasti.

Siin see kuulus motivatsioonikõne pesapallikurika abil. Stiili loob Armani. Batter up!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar