laupäev, 28. september 2019

KOGUDE ARENDUS JA HALDUS RAAMATUKOGUDES

SISSEKANNE # 63


Kõigepealt, teavikute tüüpidest ja laadidest. Teavikute komplekteerimisel lähtutakse kogude arenduskavas/ komplekteerimiskavas väljendatud põhimõtetest ning teavikute valikul arvestatakse:
·         teaviku liiki, mis näitab teaviku sisulist kuuluvust (määratakse kümnendliigituse liikide järgi),
·         teaviku tüüpi, mis näitab teaviku otstarvet või sihtrühma,
·         teaviku laadi, mis näitab teaviku ilmumisviisist, mahust või materjalist tulenevat eripära.


Tüübilt  jagatakse  raamatutoodang ilukirjanduseks ja mitte-ilukirjanduseks e teadmis-kirjanduseks.  Mõlemat  nimetatud  tüüpi  hõlmab  lastekirjandus. Olenevalt otstarbest ja sihtrühmast, kellele raamat on määratud, saab raamatuid  jagada  veel alatüüpidesse. Ilukirjanduse puhul eristatakse väärtkirjandust, ajaviitekirjandust ja triviaalkirjandust. Ilukirjandusteoste  valikul  ja  hankimisel  ei  valita nimetet  jaotustest  tulenevalt, vaid lähtutakse žanrist, autorite ja kirjastuste tuntusest, kasutajatesoovidest ja eelistustest. Ilukirjandus on esindatud järgmiste liikidena:
·         Proosa (romaan, jutustus, novell, lühijutud)
·         Luule
·         Näitekirjandus (draama, komöödia, tragöödia, näidend)
·         Antoloogiad
·         Kogutud (valitud) teosed, mis koondavad ühe autori kõiki või valitud teoseid.

Ilukirjanduse liikides ežanrites võib omakorda eristada alaliike, mida iseloomustavad vormivõi sisutunnused  (nt ajalooline  romaan,  kriminaal-, põnevus-, õudus-,  ulme-, armastus-, autobiograafi-line romaan, sõjaromaan jm).

Teadmiskirjandus (mitteilukirjandus): teadmisraamat  (non-fiction,  Sachbuch, познавательная книга)  kõige  laiemas mõttes   on  mitteilukirjanduslik  väljaanne.  Kitsamas  tähenduses  mõistetakse teadmisraamatute  all populaarteaduslikke  ja  teadusväljaandeid. Teadmisraamatute edasise jaotuse puhul on määravaks materjali  esitusviis  ja -tase,  teose sihtgrupp  ja eesmärk:
·         populaarteaduslik aimekirjandus
·         teaduskirjandus
·         teatmekirjandus
·         õppekirjandus
·         tarbekirjandus
·         kaardid ja atlased
·         seadusväljaanded
·         foto-ja kunstiraamatud
·         noodikirjandus
·         lastekirjandus

Ilmumisviisi järgi eristatakse:
·         üheköitelised teosed;
·         mitmeköitelised  teosed,  mis  on kindlaksmääratud  köidete  arvuga  ning moodustavad sisult ühe terviku (nt kirjaniku kogutud või valitud teosed);
·         ühe-või mitmeköiteline põhiteos, mille andmete uuendamise ja täiendamise jaoksantakse välja täiend-või lisaköited (näiteks entsüklopeediad ja leksikonid);
·         perioodiliselt, kuid normimata ajavahemiku järel ja määramata annete arvuga ühisetemaatika  või  muu  ühendava  tunnusega  seotud  ning  ühise  sarjapealkirja  allakoondatud väljaanded (nt„Eesti mälu”, „Mõttelugu”).
·         hall kirjandus (grey literature) – kindlale kasutajaringile suunatud kirjandus, mida ei kaubandusvõrgus levitata (ametkondlikud ja poolametkondlikud väljaanded, kasutusjuhendid,  aruanded,  juhendid,  reeglid,  üliõpilastööd,  konverentside  jakongresside teesid, programmid jms)
·         e-raamatud –elektroonilised raamatud, millel kas on või puudub paberkandjal versioon.

Köitmisviisi järgi eristatakse:
·         kõvaköites raamatud (köiteplokk õmmeldud, papp-või muust materjalisttugevad kaaned),
·         pehmes köites raamatud (köiteplokk õmmeldud, painduvad  kaaned  paberistvõi õhukesest papist), liimköites raamatud (köiteplokk õmblemata, kaaned liimitud),
·         raamatukoguköites  raamatud –spetsiaalselt  raamatukogu  jaoks  valmistatud vastupidavas köites raamatud.

Väliskuju järgi eristatakse:
·         kääbus-e miniraamatud –väikeseformaadiline raamat kõrgusega kuni 10 cm
·         irdlisaga raamatud (raamat +DVD /helikassett/ CD/kaart) kassetid (tavaliselt sisaldavad mitu raamatut)
·         lisamaterjali või -esemetega  raamatud  (lasteraamatud  plastmassist / tekstiilistlisandustega, heliseadeldise või patareiga)
·         kunstnikuraamatud.

Komplekteerimise infoallikad:
·         Eesti  rahvusbibliograafia  andmebaas  ERB registreerib kõik teavikud olenemata teaviku laadist, nii trükised kui ka auvised ja elektroonilised teavikud. Varasemast perioodist  ka  väljaanded:  Eesti  Rahvusbibliograafia.   Raamatud.   (1994-2006). Eestis kõigis keeltes ja väljaspool Eestit ilmunud eestikeelsed raamatud. Eesti rahvusbibliograafia.   Muusika   (1999-2005) registreerib aasta   jooksul   Eesti Rahvusraamatukogusse säilituseksemplarina saabunud noodid ja helisalvestised, samuti  väljaspool  Eestit  ilmunud  eesti  heliloojate  teoste  noodid  ning  eesti heliloojate ja interpreetide helisalvestised.
·         Kirjastuste kataloogid
·         Eri riikiderahvusbibliograafiad (kättesaadavad rahvusraamatukogude kodulehtede kaudu)
·         Maailma suuremate raamatukogude elektronkataloogid
·         Raamatute nimestikud, trüki-ja oksjonikataloogid.
Valik lähtub raamatukogutüübist, aluseks komplekteerimise põhimõtted ning teavikute valiku printsiibid ja kriteeriumid.

Teatmeteos on raamat, mis struktuurilt ja ainekäsitluselt on koostatud teatud andmete saamiseks.  

Teatmekogu - teatmelise  sisuga  väljaannetest  korraldatud kogu,  mis paikneb eraldi ruumis või teeninduspiirkonnas. Teatmekogu eesmärkon võimaldada kiiresti ja ammendavalt leida vajalikku informatsiooni. Teatmeteosed: üldentsüklopeediad, eriala ehk aineentsüklopeediad, sõnaraamatud, bibliograafiad, indeksid, referaatajakirjad, käsiraamatud, statistikaväljaanded, almanahhid, atlased, kaardid, reisijuhid, teatmikud, biograafiad.

Teatmeväljaanded,  nagu  teisedki  teavikud,  võivad  olla  nii  paberkandjal, mikrovormidena või elektrooniliste  teavikutena  (CD-ROM, veebipõhised väljaanded (entsüklopeediad,  leksikonid, sõnastikud, statistilised, biograafilised,  bibliograafilised jm. andmebaasid).

Jadaväljaanne (vastavalt EVS-EN ISO 2789:2014) on järjestikuste osadena mis tahes ilmumis-sagedusega  avaldatud  trükitud  või  muus  vormis  teavik,  mis  on  tavaliselt kuupäevastatud või nummerdatud ja mida antakse välja jätkuvalt. Jadaväljaannete hulka kuuluvad ajakirjad, ajalehed, jätkväljaanded (aastaraamatud ja -aruanded, raamatu- jm sarjad, lisad, riiklikud aktid jne). Perioodikaväljaanne on  määramata  aja  vältel  korrapärase  või ebakorrapärase ilmumissagedusega  ja  sama  nimetuse  all  publitseeritud  jadaväljaanne, mille üksiknumbrid on jooksvalt nummerdatud või kuupäevastatud.

E-väljaanded: Directory of Open Access Journals (DOAJ) indekseerib ja annab juurdepääsi vaba juurdepääasuga eelretsenseeritavatele teadusajakirjadele; Internet  Library  for  Librarians annab  lingid  rohkem  kui  3000  ressursile. Kõik soovitatavad ressursid on valitud ja läbi vaadatud raamatukoguspetsialistide poolt. Jadaväljaannete hankimine toimub 1) otse väljaandjalt, 2) vahendusfirma kaudu (kogu jadaväljaannete tellimus); nende  valikul  tuleb  jälgida  hinnapakkumist,  teenustasu ning firma teeninduskultuuri (kas tagatakse puuduvate numbrite hankimine). 

Haldamine: Automatiseeritud  raamatukogusüsteemid  võimaldavad  perioodiliste  väljaannete halduse  eraldi moodulina (nn  perioodikamoodul). 

Perioodiliste  väljaannete  haldus sisaldab:1) saabunud numbrite registreerimine (arvestus), 2) puuduvate numbrite nõudmine, 3) eelarve ja maksenõuete jälgimine, 4) tellimise ja tellimuste uuendamine; 5) juurdepääsu tagamine veebis.

Jadaväljaannete  komplekteerimisotsused mõjutavad  kogude  arendamist  olulisemal määral kui teised laadid. Kui raamatute puhul on  tavaline,  et makstakse  saabunud kauba  eest,  siis  perioodiliste väljaannete tellimine toimub ettetellimise  ja -maksuga ning  pikaks  perioodiks  (aasta).  Jadaväljaannete  arvestus,  eelarve  jälgimine  ning planeerimine nõuavad   samuti   rohkem   aega.   Uute väljaannete   hankimise   ja järelkomplekteerimise otsused on olulised hoiuruumi kavandamisel ning paberkandjal väljaannete köitmisel. Perioodikakogu haldamiseltuleb lähtuda järgmistest ülesannetest: 1.jälgida, et perioodilised väljaanded oleksid vastavad lugejate vajadustele (valik, järelkomplekteerimine, kasutusanalüüs); 2. jälgida,  et  perioodilised  väljaanded  saabuksid  õigeaegselt  ning  puuduvate numbrite järelenõudmine toimuks operatiivselt; 3. kindlustada füüsilisel kandjal perioodiliste väljaannete köitmine ning säilitamine; 4. kindlustada lugejateenindus nii uute kui varasemate väljaannetega.

Erilaadid: Auvised  on  eriseadmete  abil  kuulmis-ja  nägemismeelega  tajutava  informatsiooni kandjad: heliplaadid,  helilindid, helikassetid,  diapositiivid,  diafilmid, videokassetid, mikrokaardid ja mikrofilmid. Mikrovormid: mikrovorm    on    palja    silmaga    loetamatut    kujutist    kandev    dokument,    mis saadakse originaalkujutist tugeva vähendusega pildistades. Mikrovormide komplekteerimise eesmärk: 1.hankida materjale, mida ei ole õnnestunud trükiversioonis saada, 2.hoidlaruumi kokkuhoid, 3. teavikute säilituskoopiate valmistamine või tellimine. Mikrovormid on tavaliselt kahes vormingus: 1) .mikrofilm -16  või  35  mm,  tavaliselt  must-valged,  erandjuhul  värvilised. Mikrofilmid võivad olla mõne kaadri pikkused või kuni 30 m pikad (ajalehe aastakäik ca570-600 kaadrit); 2. mikrofišš – mikrokujutist  kandev  läbipaistva  põhimikuga  kaart,  tavaliselt suurusega  105  x  148  mm;  kujutis kaadrid moodustavad  kaadrivõrgu,  kaardi ülaserval on päiseväli, millel on palja silmaga loetav dokumendikirje. Nii ühel kui teisel mikrovormil on oma eelised ja puudused ning mõlemad nõuavad  lugemiseks eraldi aparatuuri.

*          *          *

Infoasutuste, sh mäluasutuste eduka tegevuse aluseks on hästi koostatud, korrastatud ja kasutajale avatud kogud. Raamatukogusõnastiku järgi on kogu „eesmärgipäraselt kogutud, süstematiseeritud ja korrastatud ning kasutajale orienteeritud inforessursside kogum“.

Kogu on üheaegselt nii infoasutuse materiaalne vara kui inforessurss, millel põhineb toodete ja teenuste arendamine.
Kogude omadused või iseloomulikud jooned: 
·         kompleksne ja dünaamiline
·         materiaalne ja inforessurss
·         (suhteliselt) püsiv ja terviklik
·         tunnuste alusel korrastatud ( teaviku paigutus, laad, keeled, sisu, formaat jne)

Kogud on alati korrastatud teatud tunnuste alusel, näiteks:
·         inforessursside paiknevuse järgi: käsi-, ava-, hoidlakogu, fond;
·         dokumentide laadi järgi: ürikud, käsikirjad, raamatud, ajakirjad, noodid, kaardid, fotod jms
·         keelte järgi: eesti keel, võõrkeel;
·         päritolu järgi: isiku või asutuse/organisatsiooni kogu;
·         sisu järgi: tehnika, kunst muusika;
·         materjali järgi: puu, tekstiil, metall, film, magnetlint.
Kogude haldamine – infoasutuse, sh mäluasutuse eesmärkidele ja kasutaja nõudmistele vastavate kogude koostamine, täiendamine, korraldamine ja haldamine, eesmärgiga hõlbustada ülesannete täitmist ja luua-hallata-säilitada kasutajate huvidest ja vajadustest lähtuvat kogu.


Kogude arendamise põhimõtted sõnastatakse kogude arendamise poliitikas (komplekteerimiskava / kogumispoliitika), mis lähtuvad dokumentidest ja õigusaktidest.

Kogude arendamise poliitika võib olla koostatud narratiivsel või rühmitamise põhimõttel või mõlema elemente kombineeriva dokumendina. Narratiivse esituse korral on tegemist kogude ja ainevald-kondade tekstilise kirjeldusega. Rühmitamisel märgitakse teavikute hankimise tasandid, kasutades lühendeid ja liigitussüsteemil põhinevaid ainevaldkondade numbrilisi koode. Olenemata vormist peab kogude arenduspoliitika olema loogiliselt struktureeritud ja selgelt sõnastatud dokument, milles on
·         defineeritud infoasutuse missioon ja programmilised eesmärgid;
·         kirjeldatud kasutajaskonda ja välja toodud sellest tulenev infovajaduse spetsiifika;
·         kindlaks määratud infoasutuse relevantsed teadusalad ja teemad ning informatsiooni hankimise ulatus;
·         välja toodud eelarvelised prioriteedid ainevaldkondade komplekteerimisel;
·         näidatud komplekteerimisalased koordineerimis- ja koostöökokkulepped;
·         määratud teavikute komplekteerimise ja hankimise eest vastutavad üksused ja isikud ning nende vastutusala;
·         esitatud teavikute valikupõhimõtted ja komplekteerimisjuhised (teavikute laadid, tüübid, keeled, eksemplaarsus jms);
·         kindlaks määratud dekomplekteerimise (teavikute kogust eemaldamise, kustutamise, kaotatud ja kulunud teavikute asendamise) põhimõtted;
·         esitatud hoiustamise ja säilitamise põhimõtted.

Üldise kogude arendamise poliitika alusel võib vajadusel välja töötada erinevate kogude spetsiifikat detailsemalt avavad juhised. Suurtes teadus- ja erialaraamatukogudes ning kitsas valdkonnas tegutsevates infokeskustes on näiteks vaja teadusalad määratleda detailsemalt kui rahvaraamatu-kogudes, kus piisab tavaliselt ainevaldkonna tasemest.

Kogude arendamise poliitika  on vastutusrikas ülesanne, mis nõuab informatsiooni kogumist ja analüüsi. Arenduskava väljatöötamisel tuleb arvestada olemasolevate kogude tugevaid külgi ja puudusi, komplekteerimise ja kogude korraldamise hertkeolukorda ming ka mitmeid piiranguid, mis võivad olla nii ruumilised, rahalised kui tehnoloogilised. Ka lepingulised kohustused ja koostöölepped võivad seada piiranguid, mida ei saa eirata.

Seega: arenduspoliitika ehk arenduskava on lühi- ja pikaajaliste arenguplaanide- või kogude koostamine, mis baseerub infotöötaja arusaamisel kasutajate vajadustest, ilmuvast ja loodava informatsiooni kohta kogutud infol ning komplekteeritava ainevaldkonna/valdkondade tundmisel.
Eesmärgiks on statistiline väljend, eelarve koostamine (  kasvu prognoosimine, hoidlaruum jms). Säilituskava ja ohuplaani väljatöötamine. Kättesaadavus ja sisulised ülesanded.

Teavikute valimist ja hankimist kogude täiendamiseks ja arendamiseks nimetatakse komplekteerimiseks, milles tuleb lähtuda kogude arendamise poliitikast, komplekteerimisplaanist ja –eelarvest. Komplekteerimisplaan koondab kõige üldisemad nõuded ja eelarve tehakse tavaliselt aasta peale.

Komplekteerimise kolm viisi:
1.      Jooksev komplekteerimine – raamatukogu kogude täiendamine uudisväljaannetega
2.      Järelkomplekteerimine (retrospektiivne komplekteerimine) – raamatukogu kogude täiendamine varem ilmunud teavikutega
3.      Dekomplekteerimine ehk eemaldamine – raamatukogu kogude vabastamine vananenud, kulunud, mitteprofiilsest kirjandusest ja ülearustest eksemplaridest.

Teavikute hankimise peamised viisid on:
·         Ost
·         Kingitus, annetus
·         Vahetus
·         Sundeksemplar
·         Reprodutseerimine
·         Teavikute asendamine    
Komplekteerimise allikad on asutused, organisatsioonid, eraisikud, kellelt kogude täiendamiseks teavikuid hangitakse.
Vahendusinfo allikad: kogusid täiendatakse kirjastuste, vahendusfirmade, raamatukaupluste, antikvariaatide, oksjonite, muude asutuste ja organisatsioonide ning üksikisikute kaasabil pidevalt episoodiliselt või ühekordselt, tasuliselt või tasuta.

Teavikute arvelevõtmine toimub saatedokumendi alusel. Saatedokumendil tähistatakse rahalisele arvestusele kuuluvad teavikud. Rahaliselt mitte arvele võetavate teavikute (ajalehed, ajakirjad jms.) saabumise üle peetakse raamatukogus eraldi arvestust. Saatedokumendita saabunud teavikud hinnatakse rahaliselt ja koostatakse vastuvõtuakt. Ühe aktiga võetakse vastu samal viisil hangitud (ostetud, annetatud, asendatud, üleantud, vahetatud) teavikud. Saatelehtedel on oma numeratsioon.     

Summaarne arvestus – annab ülevaate kogust tervikuna, aga üksikute parameetrite lõikes. Arvestus 3 osas: saabumine, väljalangemine, liikumine. Raamatukogu peab arvestust kogude suuruse, koostise, rahalise väärtuse ja selles tehtud muudatuse kohta hulgiarvestuses, mille andmed peavad olema kooskõlas raamatupidamise bilansiga Summaararvestus toimub teavikute saadetiste kaupa summaararvestusraamatus, milles registreeritakse jooksvalt või mingi ajavahemiku jooksul juurde hangitud ja kustutatud teavikute arvuline vahe.

Rahaline arvestus – summaararvestuse osa. Annab ülevaate varade bilansilisest seisust. Rahaliselt arvel olevad teavikud on raamatud, noodid, kartograafia, kunstitrükised, tehnikakirjanduse erilaadid jms, mis peavad olema kooskõlas raamatupidamise bilansiga. Ajakirju, ajalehti, kiiresti aeguvaid teavikuid, reklaamtrükiseid rahaliselt arvele ei võeta, see kantakse raamatupidamise kuludesse. Kustutamisakti alusel kustutatakse teavikute maksumus raamatukogu bilansist.

Üksikarvestus (individuaalne) – iga üksiku arvestusüksuse (eksemplari) registreerimine, arvele võtmine ja arvestus üksikteavikute kaupa inventaaruraamatus, arvestuskataloogis, arvutifailis jm. Arvele võetakse raamatud, kogumikud ja ajakirjade üksiknumbrid või aastakäigud jms. Arvele tuleb võtta ilma käibemaksuta. Inventaariraamat – vararaamat. Inventaarinumber – üksikteavikute inventeerimisel omistatav järjenumber (inventaariraamatus, arvutifailis jm).

Registreeriv arvestus (bibiliograafiline arvestus) täidab kontrolli ja teatme funktsiooni. Arvestust peetakse ühise pealkirja ja seeria alusel.
Igal raamatukogu tüübil on arvestuse pidamiseks juhendid ja vormid, mille eesmärgiks on ühtlustada erinevate raamatukogude teavikute arvestuse pidamise ja statistika näitajate esitamise korda.

Arvestusüksus - üksikteavik või teavikute kogum, mida käsitletakse iseseisva füüsilise üksusena (köide, ajakirja aastakomplekt, kassett, jmt.) 

Kogude suurust ja täienemist arvestatakse järgmistes mõõtühikutes:
1)      nimetus  - iga omaette tiitliga teavik ühes või mitmes köites.  Uue, täiendatud ja parandatud trüki eksemplarid arvestatakse uue nimetusena. Ajalehtede-ajakirjade mõõtühik on aastakomplekt;
2)      köide (= samastatud eksemplariga) – füüsiliselt iseseisev trükis, mis on köidetud kaante vahele ja moodustab terviku või osa sellest;
3)      eksemplar (copy) - iseseisev trükis, mis on köidetud kaante vahele ja moodustab terviku;
4)      aastakomplekt – perioodikaväljaande aasta jooksul ilmunud üksiknumbrid;
5)      litsents – luba, mis annab õiguse teatud tingimustel kasutada kellelegi teisele kuuluvat elektroonilist teavikut või andmebaasi.

Teavikute inventuur ja kogudest kustutamine:
Teavikute olemasolu kontrollimiseks tehakse raamatukogudes inventuur (tavaliselt iga 10 aasta järel või vajadusel- vastutava töötaja vahetus, avarii vms).  Inventuuri tegemiseks moodustatakse komisjon. Komisjoni kuuluvad tavaliselt raamatukogu omaniku esindaja, kogude esindaja jne.
Inventuuri käigus võrreldakse raamatukogu inventaariraamatutes ja andmebaasides arvel olevaid teavikuid kohal olevate ja laenutatud teavikutega.
Inventuuri lõpetamisel koostatakse akt, millele lisatakse puuduvate teavikute nimekiri. Inventuuri Akti kinnitab valla- või linnavalitsus. Rahvaraamatukogus puuduvate teavikute kustutamise otsustab valla- või linnavalitsus.
Aegunud, lagunenud, kaotatud ja liigses eksemplaarsuses teavikud kustutatakse kogudest ja raamatukogu kataloogist. Mahakandmise põhjuste (aegunud, lagunenud vm) järgi koostatakse kustutusakt, mis kinnitatakse valla- või linnavalitsuse kehtestatud korras.
 Kustutatud teavikute nimekirjas tuuakse järgmised andmed:
Raamatukogu peab arvestust lugejate kaotatud ja asendatud või rahas tasutud teavikute üle. Vastavad parandused tehakse elektronkataloogis või inventariraamatus. Koostatakse kustutus- ja vastuvõtuakt.
Raamatukogu võib temale mittevajalikke teavikuid tasuta võõrandada või müüa valla- või linnavolikogu kehtestatud korras.
Ajalehtede ja ajakirjade eemaldamisel kogudest akti ei koostata.
Automatiseerimata raamatukogus märgitakse inventariraamatus kustutatud teaviku juurde kustutusakti number ja kinnitamise kuupäev ning kataloogis kustutatakse eksemplari inventarinumber.

*          *          *

Säilituseksemplar on füüsilisel teabekandjal avaldatud väljaanne ja võrguväljaanne (edaspidi koos väljaanne) ning füüsilisel teabekandjal avaldatud väljaande algmaterjal, mida säilitatakse käesoleva seaduse (Säilituseksemplari seadus - 15.06.2016) eesmärkide täitmiseks.
Rahvuslikud standardnumbri agentuurid väljastavad standardnumbreid.
Milleks on standardnumbrid vajalikud?
§  võimaldavad kiiret ja täpset väljaande identifitseerimist
§  hõlbustavad teavikute tellimist ja müüki kogu maailmas
§  standardnumbri baasil saab moodustada EAN vöötkoodi /GTIN koodi

ISBN (International Standard Book Number) - rahvusvaheline raamatu standardnumber. Tegu on raamatule antava 13-kohalise, ainult üks kord kasutatava numbrikombinatsiooniga, mis koosneb (näitena):

ISBN 978-9985-803-07-3
ISBN
o    978         -               GS1 prefiks, tähistab raamatutoodangut
o    9985       -               rühmatunnusest, (maa-/ keeletunnusest) - Eesti rühmatunnused (9949-, 9985-)
o    803         -               kirjastustunnusest,
o    07           -               raamatutunnusest,
o    3              -               kontrollnumbrist.
GTIN/EAN-13 koodi ehk kaubavöötkoodi peab kirjastus väljaandele hankima, kas standardnumbri keskusest või ISSN numbrile GS1 Estonia MTÜst. Standardnumbrid on vöötkoodi arvutamise aluseks.
GTIN (Global Trade Item Number) – globaalne kaubaartikli number.
GS1 süsteemi unikaalsed numberkoodid võimaldavad kaubaartiklite, logistiliste üksuste, varade, teenuste ja asukohtade ühest identifitseerimist suvalises tarneahela punktis ükskõik millises maailma riigis.
    ISBN on ka EAN-13 kood
    ISMN on ka GTIN-13 kood
Väljastatud numbrite registrit peavad rahvuslikud standardnumbri keskused.

*          *          *

Rahvaraamatukogude komplekteerimise koordineerimine.

Rahvaraamatukogud on kohaliku omavalitsuse asutused, mille eesmärgiks on rahvaraamatukogude seaduse järgi elanikele vaba ja piiramatu juurdepääsu tagamine informatsioonile, teadmistele, inimmõtte saavutustele ning kultuurile.
Kuigi rahvaraamatukogusid finantseeritakse peamiselt kohalike omavalitsuste eelarvetest, toetatakse neid ka riiklikult, sest riiklik kultuuripoliitika näeb ette vaimse ja materiaalse kultuuripärandi kestva säilimise. Kui kohalikud omavalitsused katavad eelkõige rahvaraamatukogude tegevus-ja ülalpidamiskulud, siis riik panustab peamiselt komplekteerimiskulude toetamisega, töötajatoetuste ja koolitustega.
Maakonna keskraamatukogudele on ülesandeks seatud ka kogude komplekteerimise koordineerimine, millega tegeleb kogude arenduse osakond. Selles osakonnas (Põltsamaa raamatukogu kui Jõgeva maakonna keskraamatukogu funktsiooni täitja  näitel) kogutakse infot uudiskirjanduse kohta, mille põhjal koostatakse annoteeritud tellimisnimekirjad. Maakonna raamatukogude koondtellimused edastatakse kirjastustele ning vahendusfirmadele (nt AS Apollo Raamatud, AS RahvaRaamat jt). Seejärel töödeldakse saabunud teavikud ning sisestatakse teavikute andmed Jõgeva maakonna koondkataloogi RIKS. Lisaks sellele on maakonnaraamatukogu ülesandeks pidada rahalist arvestust maakonna raamatukogudesse tema kaudu tellitud teavikute üle. Maakonna raamatukogudele komplekteeritud teavikud toimetatakse kohapeale kord kuus.
    
Teadusraamatukogude komplekteerimise koordineerimise eesmärk ja seda reguleerivad seadusandlikud aktid.

Teadus- ja arendustegevuseks vajaliku teadusinformatsiooni üleriigilise kättesaadavuse tagamiseks lähtutakse teadusraamatukogude kogude komplekteerimisel teadusraamatukogude ühtsest komplekteerimiskavast.

Teadus- ja arendustegevuse korralduse seaduse järgi koostavad teadusraamatukogude ühtse komplekteerimiskava ning teevad selle igal aastal 1. novembriks Haridus- ja Teadusministeeriumile teatavaks teadusraamatukogud ise. Komplekteerimiskava koostamisele kaasatakse vajadusel teisi teadusinformatsiooni koguvaid või säilitavaid raamatukogusid.

Teadusraamatukogude ühtne komplekteerimiskava koostatakse, arvestades teadus- ja arendustegevuse valdkondi, tarbijate nõudlust, komplekteerimise järjepidevust ning teadusinformatsiooni kahetasandilist valikut:
a.       teadustööd toetaval tasandil – raamatukogu taotleb antud teadusvaldkonnas kogude vastavust teadustöö vajadustele;
b.      põhiinformatsiooni tasandil – raamatukogu taotleb antud teadusvaldkonnas kogude vastavust teadusvaldkonna tutvustamise ja määratlemise vajadustele.

*          *          *

Eesti Raamatukoguvõrgu Konsortsium (ELNET Konsortsium) on põhikirja järgi raamatukogude avalike huvide ühiseks teostamiseks asutatud mittetulunduslik ühendus, mille  põhitegevusaladeks on:
·         integreeritud raamatukogusüsteemi Sierra/Millennium ning sellel põhinevate e-kataloogi ESTER ja Eesti artiklite andmebaasi ISE arendamine ja haldamine,
·         Eesti märksõnastiku arendamine ja haldamine,
·         liikmesraamatukogude nimel elektroonilise teadusinformatsiooni ühishangete korraldamine,
·         erinevate ühisprojektide algatamine ja koordineerimine.

ELNETi andmekogud (ESTER, ISE, EMS, E-varamu) on kvaliteetseks andmeallikaks Eesti rahva-, kooli- ja erialaraamatukogudele (sõltumata kasutatavast infosüsteemist) ning raamatukogudele välismaal nii infootsingute sooritamisel kui ka kirjete ja märksõnade kasutamisel (sh kopeerkataloogimine, andmete laadimine), tagades avaliku juurdepääsu
·         ESTERi ja ISE kirjetele;
·         E-varamu portaalile;
·         Eesti märksõnastikule (EMS).

ELNET teeb rahva-, kooli- ja erialaraamatukogudele kättesaadavaks nende tööks vajalikud juhendmaterjalid (kataloogimine, digiteerimine, sisukirjeldus jm) ja korraldab infopäevi ning koolitusi.

Ühtlasi tehakse koostööd teadus- ja mäluasutustega, et laiendada teadus- ja kultuurilooliste andmekogude hulka ESTERis ja E-varamu portaalis ning teha Eesti andmekogud paremini leitavaks ja ühtlasi parandada avalikkuse informeeritust ESTERi ja E-varamu võimalustest.

Seega: ELNET on raamatukogude võrgustik, mis vahendab avalikkusele ja raamatukogudele kvaliteetset informatsiooni ja andmekogusid.

*          *          *

Riigihange teavikute hankimiseks

Riigihanke korraldamiseks peab hankija:
·         kasutama rahalisi vahendeid säästlikult ja otstarbekalt
·         saavutama riigihanke eesmärgi mõistliku hinnaga, tagades parima võimaliku hinna ja kvaliteedi suhte
·         riigihanke läbipaistvuse ja kontrollitavuse
·         kohtlema kõiki isikuid võrdselt
·         tagama olemasoleva konkurentsi efektiivse ärakasutamise
·         vältima konkurentsi kahjustavat huvide konflikti
·         võimalusel eelistama keskkonnasäästlikke lahendusi
Riigihankemenetluse käigus selgitab hankija välja parima pakkumuse ning sõlmib parimaks osutunud pakkujaga hankelepingu.



KASUTATUD ALLIKAD:


Reimo, T. (2017) Kogude kujundamine ja arendus. Infoteadused teoorias ja praktikas Virkus, S. et al. (toim); lk. 427-433. TLÜ Kirjastus.
Rahvaraamatukogu töökorralduse juhend. Rahvaraamatukogu töökorralduse juhend (2004). Kättesaadav: https://www.riigiteataja.ee/akt/12828432. Vaadatud: 27.09.2019.
ELNET Konsortsiumi põhikiri. Kättesaadav: https://www.elnet.ee/et/elnet/pohikiri. Vaadatud: 27.09.2019.
Põltsamaa Raamatukogu arengukava 2013-2033. Kättesaadav: https://www.poltsamaark.ee/documents/23138993/23326958/Arengukava_03.07.2017.pdf. Vaadatud: 28.09.2019