SISSEKANNE # 290
Moskva Punasel väljakul peeti maha paraad, mida otsepildis näitasid ka BBC ja SkyNews. Kommentaarideta. Ilmselt seetõttu, et oma vaenlast tuleb tunda.
Paraad oli muidugi võimas. Ikkagi 80 aastat Suure Isamaasõja lõpust, võidupäevast, mida nad kummardavad nagu mõnda uut religiooni. 9. mai on Vene derźaava sümboolne Moolok, mille altarile tuuakse jätkuvalt määratumat vereohvrit. Vägevasti oli tehnikat kokku veetud, mille läbiveeremist tribüünide eest Vene diktor paatosliku häälega teadustas. Nagu Juri Levitan omal ajal. Armee on Venemaa jaoks A ja O. See on igavesti rahu kaitsel, ainult et seda rahu kaitstakse agressiivsete meetmetega. Nagu Armeenia raadio kunagi teadis: kui rahuvõitlus käib, siis ei jää kivi kivi peale.
Putini külalised, sh "vanad sõbrad" Alijev ja Paśinjan (foto: FB) |
Putin oli kõik oma külalised tribüünidele ritta seadnud. Slovakkia peaminister Fico oli sätitud koguni Putini selja taha, et oleks ikka korralikult pildis ka „mees Euroopa Liidust“, keda alatud eestlased oma õhuruumist üle lennata ei lasknud – vaene mees pidi Kaukaasia kaudu lendama. Teine kannataja, serblaste president Vučić pidi enne Bakuus ära käima. Kannatused ühendavad: Fico ja Vučić vandusid üksteisele igavest sõprust. „Vennalik kohtumine Slovakkia peaministri Robert Ficoga täna õhtul Moskvas. Serblased ja slovakid, sõbrad igaveseks!“ kirjutas Vučić oma postituses.
Best friends forever, eh? Takes two for tango. Shall we dance? (foto: X) |
Xi Jinping aga jõudis tõrgeteta Moskvasse ning kohtus Putiniga kinniste uste taga. Tema on vast kõige olulisem külaline ka, kuna Venemaa sõltub üha rohkem Hiinast. Praegu on Xi ka Putinile meelt-mööda „asshole“. „Poliitiline vastastikune usaldus Hiina ja Venemaa vahel süveneb üha ning pragmaatilise koostöö sidemed muutuvad tugevamaks,“ ütles Xi eile. Ja veel ütles ta: „Rahvusvahelise vastuvoolu unilateralismi ja hegemoonilise kiusamise palge ees töötab Hiina koos Venemaaga, et võtta oma õlule maailma suurvõimude eriline vastutus.“ (Postimees, 08.05)
Siis oli telepildis näha ka kurva näoga Venezuela presidenti Madurot ning Kasahstani liidrit Kazõm-Dźomart Tokajevit, kes vaatles paraadi kalanäoga. Ekraanil vilksatas tihti ka Valgevene batja Lukaśenka. Aafrika vaibi esindas Burkina Faso diktaator Ibrahim Traoré, lipuvärvis sall kenasti ümber kaela.
Ent tõeline vipp-külaline oli siiski Xi Jinping, kes oli pandud istuma otse Putini kõrvale. Putin ei lahkunud kallist külalisest muidu, kui üksnes käesurumise tseremooniaks kindralitega. Küllap Xi oli mõeldud ka Putinit turvama, juhuks kui ukrainlaste kamikaze-droon kusagil luuranuks. Et kahte korraga nad maha võtma ei hakka – hiinlaste raevu ei oska ette näha. (Ehkki kaks ühe hoobiga oleks päris hea tulemus.)
- "Смотри, дорогой друг Си, вот идет самая мощная армия в мире." - "我們的朋友普丁很有幽默感!(Wǒmen de péngyǒu pǔ dīng hěn yǒu yōumò gǎn!, Meie sõbral Putinil on suurepärane huumorimeel!)“ (Getty Images) |
Lõpuks tilistati ordeneid ja kõlas „День Победы“.
Peaaegu nagu vanasti. Põhimõtteliselt nagu alati.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar