SISSEKANNE # 280
Käisin jälle kinos. Kui Pärnus käimas olen, siis rihin ikka kinokava, kas on miskit vaadata. Enamasti küll ei ole. Pole minu maitse järgi filmid. Seekord ühe leidsin. Jason Stathami uusim märul „Töömees“ (Working Man, 2024). Sellised filmid on minu guilty pleasure. Sellised, mis on üles ehitatud ühele kangelasele, kes on pakendina tough guy, ent tender at heart. Ühesõnaga sellisele, kellel on paigas nii biitseps kui moraalne kompass. Enne olid Arnold Schwarzenegger ja Sylvester Stallone, Dolph Lundgren ja Jean-Claude Van Damme. Märulit treisid ka Bruce Willis ja Liam Neeson. Siis muidugi veel Steven Seagal, aga tema on nüüd Putinversteher’ina no-go. Eilne päev.
Nüüd ongi selle koha hõivanud raw british export Jason Statham, kes näeb välja nagu emotsioonitu kivinägu, loikam, milliseid võib näha ka siin Eestimaal Virust Võruni. Pane talle selga Adidase dressid või Armani ülikond – kõik läheb. See tähendab, kannab välja. Do not judge book by its cover, öeldakse. Nii ongi.
Filmi sisu oli triviaalne. Eks-sõjaväelane Levon Cade (Statham ise) teenib ausat leiba töödejuhatajana ehitusplatsil. On sunnitud autos magama ja tütre hooldusõiguse eest võitlema, st kindla elukohata kodanik, aga õilsameelne. Väga straight-forward – ei salli, kui on mingid jamad. Võlanõudjatele, kes tööplatsile tulevad tema kolleegi kimbutama, virutab ta ämbritäie naelu vastu vahtimist ja murrab mõned kondid – sest väljapressimise tõttu töö seisab, kuid Ameerikamaal on aeg raha. Kui bossi tütar ööklubis seksiorjaks röövitakse, asub Cade esialgu küll vastutahtsi, ent seda raevukamalt kurikaeltega – Vene maffiaga - kompromissitusse võitlusesse. Ega pikka juttu ole. Lühilaused, konkreetsed küsimused – ja pärast seda on puhas füüsika. Pow! Bang! Kaboom! – kui koomiksi keeles rääkida.
Stathamil on peaaegu null emotsiooni – tõsi, oma tütrega suheldes siiski saab ka naerunägu näha -, kuid kõvad mehed ei emotsioneerigi. Seevastu pahad poisid seal filmis näitavad tundeid välja küll – karjumise ja nutmise vormis. Mis peaks näitama nende nõrkust – üleoleva maski taha peidetud nõrkust -, millest kangelane Statham alati üle on.
Mis mind häiris, oli Ameerika märulifilmidele nii omane kliśee – nimelt halvasti vene keelt rääkivad vene mafiosnikud. Nad kangutavad seda vene keelt, mis peaks ju otse nende emakeel olema, sedavõrd puiselt, et venelasel, kujutan ette, löövad kõrvad pilli. Enamasti mängivad kurjasid venelasi saksa, tśehhi ja balkani näitlejad, sellest ka see häda vististi.
Aga muidu kõlbas vaadata. See film maitses nagu McDonald’si hamburger. Sööd ju küll, kui kõht tühi on. Sööd siis ka, kui eriline junk foodi fänn ei ole, aga kätte antakse. Räägitakse, et sellesse pannakse mingit salajast isutekitavat komponenti, mis teeb saia ja kotleti sedavõrd vastupandamatuks, et enne ei lõpeta, kui oled paks – truly American! Tead, et see pole kasulik – killing you softly, ya know -, aga ikka tahad.
Stathami filmid on ka niisugused. Midagi need juurde ei anna. Justkui läbi kopeerpaberi lastud. Aga erutavad, raisk. Neandertaallane meis ärkab. Kõik on lihtne. Evil is evil to the max, ja hea mees võidab alati. Alati! Ja ei ole vaja multi-task'ida. Aju puhkab, kui Statham ekraanilt meie vereringesse adrenaliini pumpab.
Ent Stathami-suguseid superkangelasi saab ühes filmis olla ainult üks. Et mikspärast? Mulle meenub, kuidas Peeter Volkonski kirjutas oma raamatus, et luges kord ajalehest uudisnupukest Steven Seagalist ja Jean-Claude Van Damme’st, kes läinud Stallone'i aias kaklema, et kumb neist tugevam on... Kohe tekkinud dilemma: ei teagi kohe, kumma poolt olla.
A Working Man (2025, MGM Amazon/Black Bear)