pühapäev, 29. juuni 2025

ELU MÜSTIKA. KUIDAS MA NIME SAIN

 SISSEKANNE # 307

 

Kolme aasta eest ilmutas end minule puhta juhuse läbi üks imelik teadmine. Zuckerbergi institutsioon Facebook tuletas selle mulle jälle meelde. Delikaatselt. Et kuidas ma endale nime sain. Ettekuulutus ilmus nõukaaja kultuurilehes ja oli üsna ilmselge.  Oma kolme aasta taguses postituses ma avasin nimesaamise tagamaid - eks see oli ju mulle endalegi suureks üllatuseks.
 
Ma käisin ETERA-s, puhtast edevusest, uurimas, kas ehk minu bakatöö on ka repositooriumisse kantud – see on nimelt see koht, kus enamjaolt kõik baka-, magistri- ja doktoritööd puhkavad pärast suurt sünnivalu ja kõva rappimist kaitsmisel. Umbes nagu sanatoorium. No vat, läksin uurima, kas ehk mu tööle on ka tuusik antud.
 
Aga ühtlasi sain ma teada – ja ilmselt ainult tänu ETERA-le -, kuidas mina olen saanud omale nime. Sirp ja Vasar, 1959, nr. 32, lk 5 annab vastuse - seal tema on, pisut krüptilises vormis, kuid eks te ju tea, et vanasti tuli osata ridade vahelt lugeda. Kõik oli üks mõistukõne.
 
Kuigi minu sünnini oli aega maa ja ilm, oli tähendamissõna juba kirjas. Nagu Baabüloni kuninga Belsassari residentsi seinale ilmunud kord mõistatuslikud sõnad „Mene, mene, tekel, ufarsin!“.
 
Või siis, nagu vana sepp Ivan Orav Andrus Kiviräha vahendusel kirjutas, et „ühel hommikul võisid paljud varased jalutajad näha suurt linnuparve, mis oli taevasse moodustanud sõna "Breźnev".
 
"Mida see küll tähendab?" imestasid inimesed. Alateadlikult tõmmati pea õlgade vahele. Pentsiku sõna mõttest polnud tollal tõesti võimalik aru saada, tänapäeval aga meenutan ma seda kui taeva poolt läkitatud hoiatust.“
 
Sõnad ei valeta, need räägivad alati ühtmoodi tõtt. Oluline on vaid nende järjestus. Ühtviisi ritta lükitud sõnad on sulatõde, puhas kuld, väärt informatsioon, teistviisi tähendavad needsamad sõnad jälle suurt valet, väärinformatsiooni, idioodi juttu.
 
Ühesõnaga, to cut long story short, Sirbis ja Vasaras ilmus ühes täiesti suvalises numbris, ühes mõttetumast mõttetus artiklis mõistatuslik nimekombinatsioon, mille tähendusest keegi aru ei saanud. Alateadlikult jäeti artikli lugemine pooleli ja vaadati hoopis, mis kinos näidatakse…
 

 

Tähendussõna Sirbis ja Vasaras, 1959, nr 52, lk 5 (etera.ee)

teisipäev, 24. juuni 2025

PÄRNU UUS SILD - MÕTTEID AVAMISE JÄREL

 SISSEKANNE # 306

Suvisel pööripäeval, 21. juunil,  ta siis lõpuks avati – see kauaoodatud Pärnu kolmas sild! 263 meetrit pikk, 140 meetrise sildeavaga ja 20 meetrit lai. Maamärgina on ta Pärnu linnapildis olnud juba mullu augustist, kui kaar jõe kohale nihutati. Käisin sedagi vaatamas ning tunne oli ülev. Aga nüüd sai esimest korda üle silla käia – ja tunne oli veelgi ülevam. Võib ju küsida, et mis see üks sild siis ära ei ole, miks nii palju furoori. Mina mäletan, et kolmas sild on pärnakate meeltes ja huultel püsinud juba üle kolmekümne aasta. See oli olemas juba nõukaaja generaalplaanis. Poleemika kogus eriti tuure vahetult enne valimisi, iga poliitik lubas või arvas midagi kolmanda silla kohta. Kui märgiti maha sillakoridor ja tulevase silla otstesse püstitati viidad „Pärnu uus sild“, siis hakkas tekkima lootus, et äkki tõesti ehitatakse see nüüd valmis. Aga läks veel aega, nii et ma isegi tegin ühe foto ja kirjutasin juurde, et siin on pärnakate suur helesinine unistus.

Pärnu igavene sinivalgetriibuline helge unistus. 7.07.2022. Läks veel kolm aastat (enda foto)

 

Võib tunduda, et pärnakad fetišeerivad silda ülemäära palju. Nojah, seda ju ei olnud, ehkki vajadus selle järele oli karjuvalt suur. Piisab vaid pilguheidust Pärnu kaardile. Kahesaja meetri laiune Pärnu jõgi jagab linna enam-vähem võrdsesse ossa, mida ühendavad ainult kaks silda, mis on teineteisest pea viie kilomeetri kaugusel. Vana kesklinna sild on juba põdura tervisega, rääkimata sellest, et on kitsaks jäänud. Papiniidu sild on aga nõukaaja produkt kõigi oma hädadega. Kui üks rivist välja langeb – kasvõi näiteks kesklinna sillal juhtuva tühise avarii pärast või mõne planeeritud ürituse tõttu – siis on häda suur, sest vastaskaldale jõudmiseks tuleb teha pea kümnekilomeetrine ring, mis on äärmiselt aja- ja energiakulukas. Vahel läks kesklinna sild eri põhjustel umbe – siis kulusid lisaks ka autojuhtide närvid. Seega oli kolmas sild vältimatult vajalik taristuobjekt. On ainult hea meel, et see nüüd valmis tehti.

Rahalistel põhjustel loobuti küll esialgsest võiduprojektist „Luik“, mis oleks meile andnud saleda-joonelise elegantse kahe kaarega silla. Selle asemel saime ühe kõrge kaarega silla, mida pettunumad pürjelid kutsuvad säästusillaks. Et näete, jälle saime pooliku lahenduse – toovad põhjenduseks rahapuuduse, kuid silla avamisele kulutasid 145 000 eurot! Urjeh!

Mina olen selle sillaga ka rahul. Ta on tegelikult ilus. Maamärk. Õhtuti on kaar led-valgustitega illumineeritud, mida eemalt on kaunis vaadata. 21. sajand on pärale jõudnud – silla otstesse on rajatud liftid, et kergliiklustee tasandilt mugavalt sillale tõusta. Sillal on ruumikad kõnni- ja rattateed, mis on ka hästi – ei jää kellelegi jalgu.

Kõige olulisem on see sild mõistagi Rääma linnaosa elanikele, kellele toodi kesklinn lähemale. Rääma ei ole enam kauge nurgatagune, vaid suure arengupotentsiaaliga elukeskkond. Raba tänavast sai uus tuiksoon, mille kaudu kesklinna ja sealt edasi randa liikuda – Ehitajate teelt randa on nüüd kõigest kolm kilomeetrit maad.   Liikluskoormus väheneb terves kesklinnas, kus transiit ei pea enam käima Tallinna maantee ristmiku ja Pika tänava koridori kaudu. Kesklinn muutub tõenäoliselt jalutaja-sõbralikumaks. Mulle endale meeldib perspektiiv, et saan teha jalutusringi jõe ääres, kõndides üle kesklinna ja Rääma silla konti murdmata.

Ahjaa, ametlikku nime uuel sillal pole. Pärnakad kutsuvad Rääma sillaks, kuid ettepanekuid on teisigi: Raba sild, Suvesild, juba mainitud säästusild, isegi saastasild, Kivimäe küür (vihje ekslinnapeale ja majandusministrile Toomas Kivimägile, kes on korduvalt rõhutanud enda suurt rolli silla sünniloos – ja ka avamispidustustel mainis ta seda uhkusega). Arvamusi on seinast seina. Ametlik nimi on lihtsalt Pärnu uus sild, kuid ringhäälingus rääkis raadio Suvesilla avamisest ja televisioon samal ajal Rääma silla avamisest. Osad pärnakad leiavad, et Rääma sild on halb nimi, kuna tuletab meelde omadussõna „räämas“, teised jälle leiavad, et Suvesilla nimi ei kõlba kuhugi, sest tekitab küsimuse, kas talvel ei saagi üle silla. Noh, küll see nimi paika loksub. Igaüks nimetab seda silda ikka omatahtsi, seda ei saa mingi ukaasiga peale suruda.

Nüüd, kus meil on olemas kolmas sild, saab mõelda ka vana kesklinna silla põhjalikule renoveerimisele, st mis poleks pelk hädapärane remont, vaid ikka taastamine. Tabasin end mõttelt, et miks mitte taastada vana sild sellisena, nagu taanlased ta kord projekteerisid ja ehitasid – nelja uhke kaarega. Sel juhul oleks Pärnu eripära kaarsillad – sest ka üle Sauga jõe viiv Siimu sild on ju kaarsild – ning see annaks võimaluse Pärnut ka kaarsildade linnana turundada. Avanevaid sillaklappe ei ole võib-olla enam tarvis, kuna suuri laevu, peale lõbusõidulaevade, sildade alt läbi käima ei hakka. Kuid kaared on puhtalt ilu pärast. Mõelda, kui ka kesklinna silla kõik neli kaart säraksid õhtuhämaruses tuledes – lisaks Rääma ja Siimu sillale.

Ühtlasi tahaks loota, et see sild teenib pärnakaid kauem kui 1938. aastal avatud Suursild, mis hävis sõjakeerises 1944. aastal. Eks praegugi on maailmas ärevad ajad, nii et hakka või kartma ajaloo kordumist. Vahest seepärast lastigi sillale esimesena kass Hugo, kelle käpajäljed peaksid tooma sillale õnne ja pikka iga. 1938. aastal avas silla president Päts, kes kadus mõned aastad hiljem igavikku niisamuti nagu vastavatud silla uhked kaared. Endisaegset hiilgust jäid meenutama vaid keskmised silla alussambad. Kassi õnnistus on loodetavasti kestlikum.

Pärnu uus sild 115 m kõrguselt 21.06.2025 (foto: T. Tõnismäe, Facebooki grupp "Imeline Pärnu linn")

 
Pärnu sild pidurüüs (foto: Rain Puust, FB grupp "Imeline Pärnu linn")

Pärnu Suursild 1938-1944 (foto: Eesti Filmiarhiiv)



reede, 20. juuni 2025

LAHTILÖÖK SAJANDI MATŚILE: IISRAEL VS IRAAN

 SISSEKANNE # 305

 

Iisrael ründas Iraani tuumarajatisi ja tuumateadlasi, algas operatsioon Rising Lion. Mida see tähendab? Võib-olla oleme tunnistajaks kolmanda maailmasõja algusele, aga.. only time will tell. Kuupäev on igatahes sümboolne, vähemalt läänemaailma jaoks – kolmeteistkümnes ja reede.

Vastamisi on Taavet ja Koljat: Iisraeli pindala on 22 000 ruutkm, Iraanil 1 648 000 ruutkm; Iisraelis elab ca 9,8 miljonit inimest, Iraanis 92,3 miljonit inimest. Seega on Iraan umbes 75 korda suurem kui Iisrael ja seal elab 9 korda rohkem inimesi, ent Iisrael on jõukam ja modernsem, tema sõjavägi on hästi varustatud ja kõrgel tasemel juhitud, samuti on ka Iisraeli luurevõrgustikud Mossad ja Shin Bet maailmas kõige efektiivsemad. Kuid ikkagi, see pole enam Iisraeli ja Hamasi vaheline konflikt, see pole ka sõdimine Hezbollah’ ususõdalastega, kelle näol on tegemist siiski vaid sõjaliste rühmitustega, vaid nüüd on see kahe riigi vaheline sõda, mis piltlikult öeldes on justkui Mexican standoff keset bensiinijaama.

Viidates Iraani vältimatule tuumaohule, kus viimane olla tuumapommi loomisele juba väga lähedal – mis iseenesest on eksistentsiaalne oht Iisraeli riigile - , alustas Iisrael ulatuslikku õhurünnakut Iraani tuumarajatiste vastu. Ennetavalt, ütles Iisraeli kaitseminister Israel Katz ning hoiatas samas, et lähitulevikus on omakorda oodata raketi- ja droonirünnakut Iisraeli riigi ja selle tsiviilelanikkonna vastu. Kogu Iisraeli riigi territooriumil kehtestati erakorraline seisukord.

Iisrael on nimetanud üheksa ööl vastu tänast tapetud teadlase nimed, kelle seas olid füüsikud ja tuumainsenerid, samuti üks materjaliteadlane, üks mehaanikaekspert ja üks keemiainsener. Paljud neist olid Iraani tuumaprogrammi rajaja Mohsen Fakhrizadeh´ endised kolleegid. Fakhrizadeh tapeti juba 2020. aastal arvatava Iisraeli korraldatud atentaadi tulemusel. Lisaks teadlastele tapeti praegustel andmetel kõik Iraani relvajõudude tähtsamad juhid, sealhulgas kaardiväe juht Hossein Salami, kaardiväe õhuvägede juht Amir Ali Hajizadeh, armee staabiülem Hossein Bagheri, erivägede juht Gholam Rashimi ja paramilitaarse Qudsi väe juht Esmail Qaani. (Postimees, Delfi, 13.06)

Mis see meile siin Eestis tähendab? Loomulikult raketina taevasse lendavaid kütusehindu. Vastavast sektorist on juba kõlanud hoiatused, et bensiini hinnatõus jõuab meieni nädala pärast. Thank you, Bibi!

Mida see Ukrainale tähendab? Eesti Ekspress(13.06) vahendab Ukraina välisministeeriumi avaldust, et Kiievis ollakse mures Lähis-Ida julgeolekuolukorra pärast, ent samas tuletatakse meelde Iraani osalust Vene-Ukraina sõjas agressori poolel: Teheran oli ja jääb probleemide allikaks nii Lähis-Ida regioonis kui ka mujal. „Tahame teile meenutada, et Iraani režiim toetab Venemaad tolle illegaalses agressioonis Ukraina vastu ning varustab Moskvat relvadega ukrainlaste tapmiseks.“

Just Iraan oli see, kes tutvustas Kremlile droone Shahed-136, mis nüüd peaaegu igal öösel Ukraina linnadele taevast kaela sajavad. Ent paraku ei pruugi Iisraeli rünnak Iraani vastu enam kuigivõrd mõjutada seda, kui palju Venemaal on neid droone kasutada, sest juba pikemat aega toodab Venemaa Shahede ise ja on neid ka kõvasti täiustanud, segamisele vastupidavamaks muutnud ning täpsemaks timminud.

Ja veel üks asi. Iraanis toimuva kaudsem mõju Ukraina sõjale on nafta hind, mis võib olla – vähemalt ajutiselt – vesi Kremli veskile. Rünnak Iraani kui väga suure naftatootja vastu viis hoobilt nafta hinna üles, nagu mainisin. Moskva, kel pole sanktsioonide tõttu lihtne oma naftat müüa hinnaga, mis tooks sõjapidamiseks kassasse raha, on hinnatõusuga kindlasti rahul. Sest kui naftaturul peaks tekkima puudujääk, mis ei suuda nõudlust piisavalt kiiresti ja piisavas koguses rahuldada, võivad hinnad pikemaks ajaks kõrgemaks jääda.

Kui energiahinnad on kõrgemal, on kohe kallim ka kõik muu. Ja see ei meeldi muidugi lääne tavakodanikele, kes on igasugustest sõjakolletest (veel) turvalises kauguses. Lääneriikide kodanike pahameel oma valitsuste vastu on jällegi soodne perspektiiv Kremlile.

Ühesõnaga, ja jämedalt öeldes: vaata ükskõik kust poolt – we are fucked!

 

Mõnes mõttes on see ka egode konflikt. Netanyahu versus ajatolla Ali Khamenei – celebrity death match. Kui MTV oleks veel normaalne kanal ja toodaks toredaid sarju nagu see Celebrity Death Match oli, siis tehtaks kindlasti ka asjakohane episood.

Iraan vastas Iisraeli üllatusrünnakutele omapoolse raketisajuga, mida saatsid mullade needmised ja ähvardused. Pihta said mitmed hooned Tel Avivis, Ramat Ganis ja Rishon Le Zionis. Teheranis ja mujal Iraanis purustati samas Iraani taristut. Eks ta ole ikka sedaviisi, et kuidas külvad, nõnda lõikad. Mõlemalt poolt vaadates.

Mulle on Iraan vana Pärsia kultuuri edasikandjana olnud ikka sümpaatne, ehkki möönan, et see riik vääriks paremat kui mullade võim, kes vahel päris hullu panevad. Erinevalt Araabia kõrberiikidest on Iraanil mingi omamoodi fluidum. Jah, seal võiks olla juhitud autokraatia śahhivõimu formaadis, nagu oli enne 1979. aasta islamirevolutsiooni, enne Pahlavi dünastia kukutamist. Loomulikult ei sündinud see revolutsioon toona tühjalt kohalt, selleks olid eeldused, millest üks oli kindlasti śahhivõimu enda repressiivne ja korruptiivne olemus. Tänu millele seisis kogu režiim savijalgadel.

Sedasama eeldab ka Iisrael praegu, nõelates valusalt teokraatliku režiimi alustalasid, seda lõhkudes ja alandades. Just alandamine ongi võtmefaktor. Näete, siin on teil hullud mullad, kes vihkavad kõike inimväärset ja meisterdavad tuumapommi. Üldse on Iraan pealtnäha nagu puhevil kireja kukk, aga seesmiselt nagu savijalgadel golem – natuke teeb haiget, ent üldiselt on kõik Iisraeli kontrolli all. Seega, nagu Bibi plaan ette näeb, peaks iraanlased ise teokraatliku režiimi, mis neid aastakümneid on rõhunud, kukutama. Iisrael süütab lihtsalt süütenööri.

See on kõrgete panustega geopoliitiline pokker. Ent kahtlen, kas see on kõige parem plaan. Sest kui ühe riigi mitte just kõige galantsem juht ütleb teisele rahvale, pealegi uhkele kultuurrahvale, mida nood peaksid tegema, siis loomulik reaktsioon on hoopis koondumine oma liidrite selja taha, olenemata isiklikest sümpaatiatest ja veendumustest, kuivõrd ülalt alla patroneerimist  ei kannata mitte keegi, peale orjade.

Bibi jokkeriks on mõistagi Trump the Donald. Kas ta tuleb kätte ja temaga saab lajatada või libiseb tagasi varrukasse? Who knows!  

Oma Truth Sociali kirjutas Trump: „Ma andsin Iraanile võimaluse võimaluse järel diil teha. Ma ütlesin neile kõige tugevamate sõnadega, et „lihtsalt tehke see ära“, aga ükskõik kui kõvasti nad püüdsid, ükskõik kui lähedale nad jõudsid, ei saanud nad seda ära tehtud. Ma ütlesin neile, et see saab olema palju hullem kui miski, mida nad teavad, ootavad või neile on öeldud, et Ühendriigid teevad parimat ja surmavaimat sõjavarustust maailmas, KAUGELT, ja et Iisraelil on seda palju ja veel palju on tulemas ja nad teavad, kuidas seda kasutada.“

Trumpi sõnul rääkisid Iraani käremeelsed vapralt, ent nad ei teadnud, mis juhtuma hakkab. Et voilà!

„Nad on nüüd kõik SURNUD ja asi läheb ainult hullemaks! Juba on olnud palju surma ja hävingut, aga on veel aega nende tapatalgute lõpetamiseks, kusjuures järgmised juba plaanitud rünnakud on veel jõhkramad. Iraan peab diili tegema, enne kui midagi alles ei jää, ja päästma selle, mida kunagi nimetati Iraani impeeriumiks. Ärgu olgu rohkem surma, ärgu olgu rohkem hävingut, LIHTSALT TEHKE SEE ÄRA, ENNE KUI ON LIIGA HILJA. Jumal õnnistagu teid kõiki!“ (Delfi,13.06)

Trump hetkel kõhkleb. Kas osta Bibi aktsiaid või mitte? Mis siis, kui sõda kestab mitte kuid, vaid aastaid? Bibi on öelnud, et operatsioon kestab nii kaua kui vaja, aga võib juhtuda, et väga kaua. See pole mingi 365 ruutkilomeetri suurune Gaza, eks. Ma kujutan ette, et Trump on pisut sarnases olukorras nagu keskealine valge eesti mees, kelle teed toidupoest välja sammudes ristuvad LHV pensionifondi müügimeestega, kes kindla ja kehtestava tooniga müüvad talle 30-aastase perspektiiviga pensionifondi. „See on hea diil, härra!“ ütleb Bibi sarmika naeratusega, „Aga neid Iraani mullade fonde ärge vaadake, need on puhas rämps, kukuvad teised nagu doominokivid…“

Trump ongi nüüd pisut segaduses ning lubas otsustada kahe nädala jooksul, kas USA ründab koos Iisraeliga Iraani kurjameid või mitte. Wall Street Journal püüdis selle dilemma raames presidendi mõttemustreid sondeerida, ent sai kurja tagasiside osaliseks.

„TheWall Street Journal has No Idea what my thoughts are concerning Iran!”

Nõnda on. Me ei tea, mis Trump välja mõtleb ja kuidas tegutseb. On võimalus, et tuleb suur ja vinduv vastasseis a la Vietnam või Afganistan. Siis see katel podiseb kaua-kaua. On võimalus, et tuleb kiire lõppmäng nagu Death Match, kus kõigil on paha olla, aga pärast saabub mingi hea uus ilm, globaalne õnnisolek. See siis eeldab, et ei oleks enam kurja ajatollat ja hullusid mullasid, aga kaasuvalt ei oleks ka Vladimir Vladimirovitśi ega sfinks Xi-d ega Korea raketipoissi. Ja on ka võimalus, et suur diilimeister suudab teha sajandi diili, kus hundid söönud, lambad terved. Jokkerist võib kõike oodata.

Ühesõnaga, haarakem popkorn ja naaldugem tugitooli. See film kestab kauem!

*        *        *

Not the Nine O'Clock News - Ayatolla Song (1980, BBC)

     

Ministry - Hizbollah (1988, Rhino/Warner)

 

 

kolmapäev, 18. juuni 2025

POEETILISELT KORREKTSET KALAMBUURI

 SISSEKANNE # 304


 

Sattus ette nelja autori kalambuurikogumik „Poeetiliselt korrektne“. Mart Juur, Keiti Vilms, Contra ja Oliver Lomp on sellesse kogumikku panustanud kõik pisut eripalgelise, isikupärase nurga alt. Ave Taavet on hoolitsenud ka kalambuurse visuaali eest. Põnev leid, olgugi et juba aastast 2019.

Kalambuur (pr. calembour) tähendab sõnamängu või sõnamängulist nalja, mis põhineb sõnade mitmetähenduslikkusel, samakõlalisusel või kõlalisel sarnasusel, selgitab raamatu tagakaas. Vaimukas kalambuur päästab alati päeva. Näiteks kuulsin sotsiaalmeedia kaudu järgmist sõnamängu, mis muidugi toimib üksnes inglise keeles:

What did the Israeli say when he heard bombs are coming? – I ran!

Viimaste sündmuste kontekstis väga aktuaalne ja naljakas, st vaimukas kalambuur. Ehkki nii mõnigi võiks pead vangutada ja öelda, et absoluutselt kohatu. Siiski, kõik hea kalambuuri eeldused on siinkohal 100 % täidetud.

Mulle jäid kogumikust meelde nii mõnedki kalambuurid, mida saaks edaspidi mitmeotstarbeliselt, sobivas kontekstis ära kasutada. Või mis on lihtsalt väga vaimukad. Näiteks:

  • Läbimurre UFO-uuringutes: kui jumala naine vihastab, hakkavad taldrikud lendama. (Mart Juur)
  • Helilooja naise märkmed: „Avamäng on liiga pikk.“ (MJ)
  • Veebikonstaabel: „Teie tekstidokumendid, palun!“ (MJ)
  • Tund e-koolis: „Istu, Madis. Kaks laiki!“ (MJ)
  • Luuleõhtu maksuametis: tulude deklameerimine. (MJ)
  • Sõduritoit: supp ja paraad. (MJ)
  • Autoajalugu: esimene Fordi mudel oli Ford Mustand. (MJ)
  • Tśehhovi lavastamine Jamacal: „Onu Ganja“. (MJ)
  • Sartre Hääl (Keiti Vilms)
  • Right Said Freud (KV)
  • Motherfoucault (KV)
  • born to be Vilde (KV)
  • tööd on siin mustad (KV)
  • õde on valus kuulata (KV)
  • osa lätlasi on riiakad (KV)
  • väike maja perifeerias (KV)
  • ma ei usalda neid viitu, mingu nad kõik ise sinna kuhu näitavad. (Contra)
  • Maanteel magaja vene rulett: kas aetakse üles või alla (Contra)
  • Verepulma laulatus: kuulutan teid nüüd pihuks ja põrmuks (Contra)
  • väitele nagu kasvaks mul nina otsas sidrun vastan see on laim (Contra)
  • otsisin raamaturiiulist midagi hingele… ei midagi… õnneks köögiriiulis oli õli (Contra)
  • ei maksa vasaraid pilada… pärast ei jaksa pisaraid valada (Contra)
  • naissportlane kaotas finaalis… tasuks auväärne tiine kõht (Contra)
  • võrk ei tööta… mingi kala on kuskil sees (Contra)
  • ristati kurk ja tomat… nii sündis kurat (Contra)
  • bakuul ja kuubal on ühised tähed (Contra)
  • valuveljed – pain brothers (Contra)
  • ennemõtlevsiisütlev kääne vastab küsimusele hästi kaua (Contra)
  • Ilmaütlev ja kaasaütlev: igaühel on keegi kelleta läbi ei saa, igaühel on keegi kellega läbi ei saa (Contra)
  • Aednik: „Ei ole paremaid, halvemaid aedu. On ainult hekk, milles viibime praegu.“ (Oliver Lomp)
  • Kalastamisvõistlustel on kaks võimalust: kas saad hea koha või oled lõpus. (OL)
  • Lasnamäel tungiti kojamehele kallale. Sündmuskohalt leiti vaid murtud luud. (OL)
  • Õõvastav kaalulangus: kojamehest on järel vaid luud ja sahk. (OL)
  • Keemikutepaar tülitseb: „Ei ole mõtet üle reageerida.“ (OL)
  • Suitsiiditerroristi sünnipäeval tiksusid kõvemad mehed hommikuni. (OL)
  • Soome keele kiirkursus „Kõik puhuvad“ (OL)
  • Kõne kooli. Lapsevanem: „Miks mu lapsel on muusika kõigest neli?“ – Õpetaja: „Ta ei pea viisi.“ (OL)
  • Adolf Hipsteri teos „Mein Kampsun“ (OL)
  • Matemaatikud lähevad lahku. „Asi pole siinus, vaid miinus.“ (OL)
  • Reisipakkumine Vietnamisse: Veeda mõnus perepuhkus napalmi all. (OL)
  • Ujumistreener on oma elus näinud vett ja vilet. (OL)
  • Naine arutab sõbrannaga, mida mehele sünnipäevaks kinkida: „Kingi draamat.“ (OL)
  • Tüli geeniteadlaste kodus: „Palun ära hakka sääsest elevanti tegema!“ (OL)
  • „Jee!“ rõõmustasid koristaja lapsed, kui kuulsid, et jõuludeks minnakse Lapimaale. (OL)
  • Tänapäeva probleemid: mehed kurdavad, et naistel võtab enne väljaminekut tśättimine nii kaua aega. (OL)
  • Haapsalu Õudusfilmide Festivali töötajate hommik kontoris: „Õudu!“ – „Õudu tarvis!“ (OL)
  • Lindiskandaal Lähis-Idas: kurdid kuulasid iraanlasi pealt. (OL)
  • Eesti Psühhiaatrite Seltsi slogan „Seltsis segasem“ (OL)
  • Proosahuviliste ehitusmeeste kirjandussari „Laast but not liist“ (OL)
  • Teatritrupp käis võõrutuskliinikus esinemas. Saal oli täis. (OL)

*

Lõpuks ma lisan juurde ka oma kaks kalambuuri:

  • Tapa Linnavalitsuse üleskutse „Teeme ära!“ koristustalgute eel: Hea Tapa elanik, kas ka sina osaled tänastel Tapa talgutel?
  • Salajane käsk Tapa elanikele: „Tapa linnavalitsus!“

 

esmaspäev, 16. juuni 2025

SEAL TA LÄHEB, ROOSI

SISSEKANNE # 303

 

Siit ta tuleb, Roosi (Margit Lillak, 2024)

Vaatasin ära Margit Lillaku dokfilmi „Siit ta tuleb, Roosi“ (Becoming Roosi, 2024), mis on spin-off 2019. aastal valminud dokfilmile „Südamering“, mis rääkis kommuunielu rajavatest idealistlik-naiivsetest noortest inimestest, kes üheskoos – küll erinevatel põhjustel - otsustasid lokkavale materialismile, omanditundele ja pealiskaudsusele selja pöörata. Neil olid kaasas ka lapsed, kellele loodeti anda parimat, omakasupüüdmatut ja empaatilist, dünaamilist vabakasvatust. Üks neist lastest oli Roosi, selle filmi peakangelane, kes siis oli 9-aastane tüdruk. Tema oli ka see, kes tõi lõikava aususega välja kommuunihariduse põhiprobleemi – distsipliini ja rutiini puuduse. Need seavad alles oma piire kompavatele lastele eluliselt vajalikud raamid ning turvatunde. Ja nii jäidki eelmisest filmist kummitama Roosi sõnad: „Koolis olid tunnid, rutiin, distsipliin – kõik head asjad.“

Nüüd on Roosi neiuks sirgunud ning otsib oma kohta pidevalt muutuvas ja ebakindlas maailmas. Aga südikus ja sõnaosavus pole lahkunud, vastupidi, Roosi lõikab endiselt vaheda noana. Ta käib kliimastreikidel ja muudel avalikel protestidel, nii et võiks isegi arvata, et Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg on Roosi mentor ja eeskuju. Noh ja miks ka mitte!

Filmikriitik Andrei Liimets kirjutab Sirbis (25.04.2025): „Küllap võinuks nii mõndagi filmi­tegijat peibutada mõte portreteerida Eesti oma Greta Thunbergi – Rootsi eeskujust indu saanud võitlejat, kellest kujuneb põlvkonna hääl. Paraku väljendub ses ootuses sageli pigem täiskasvanute vaimuvaesus ise midagi muuta või teha ja justkui oma laiskuse kompenseerimine lootuse (ja vastutuse) järgmisele põlvkonna kanda veeretamisega. Sama sedastavad näiteks Tartu Uue teatri lavastuse "Hymn" tarbeks intervjueeritud noored: ärge vaadake kogu aeg meie otsa, meie ei keeranud maailma tuksi, meie tahame teie tekitatud probleemide lahendamise kõrval ka oma elu elada, noorust nautida.

„Siit ta tuleb, Roosi“ näitab, kuivõrd palju muid küsimusi aastate jooksul ühe noore inimese teele satub, kuivõrd keeruline on neis orienteeruda, neist ühese suuna või moraaliga narratiivi vormida, ja kui raske inimest üleüldse mõnda mugavalt ootuspärasesse kasti suruda. Ühe hetke unistustega põrkub järgmise reaalsus, tulevikku puudutavate kalkulatsioonidega parasjagu käsil valikud, varem sõnastatud ideaalidega praktilised soovid.

Kõige põnevamaks kujunevad Roosi vestlused emaga, kes ilmutab nii mõnelgi juhul isegi suuremat põhimõttekindlust – neutraalses, mitte tingimata heas ega halvas mõttes – ja maailmamuutmise tuhinat. Kui tavapärane vastandus võiks kujuneda hetkes olemist nautiva noore ja head haridust omandama manitseva täiskasvanu vahel, siis äraspidiselt on hoopis ema see, kes seab kahtluse alla tippülikoolide toimeloogika, kõrghariduse kaubastamise ja süsteemis osalemiseks kuluvad ressursid. Tütar tahab lõpuks aga lihtsalt saada hea hariduse välismaal.“  

Filmikriitik Ralf Sauter kirjeldab Postimehes (19.04.2025) filmi kulgu dünaamilise videopäevikuna, kus vahepeal saab Roosi kaamera täitsa enda kätte ja pöörab selle isegi Lillaku poole, justkui sisendades meile, et tuleb vaadata väljapoole. Kaameranurgad on sageli sellised, et isegi kaamerasse rääkides jääb Roosi kaadri serva – nagu ilmselt kõik temasugused, kes ei sobitu massi. Film on sellevõrra vabam ja õhulisem, nagu nooruspõlvgi.

RS: „Kaugusest võib tunduda, et "Siit ta tuleb, Roosi" on eeskätt ühe noore ökosõdalase manifest fossiilkütuse ja kapitalismi teemal, kuid laiemalt peegeldab üles kasvamist 21. sajandil, keset infomüra, tarbimiskultust, haiguspuhanguid ja suurt sõda – jõude, mis suretavad inimese välja juba ammu enne, kui elu üldse alata saab. Roosi on kangelaslikus võitluses kõigi nende jõududega, suudab sellele vaatamata jääda iseendaks ning tuleviku poole vaadata.

Kui edaspidi näeme kedagi elamas hämmastava julgusega ja vaatamata kõigele, saame öelda: tehti Roosit.“

Hea film tõesti. Ainus kriitika oleks ehk filmi heli aadressil, mis osad Roosi sõnad ära varjutab, justkui oleks need öeldud kartulikotti. Pidin salvestust mitu korda tagasi kerima, kuivõrd mõte läks kaotsi, sumbus kusagile kaugusse. Ent samas jälle – kas peabki iga sõna olema kristallselge ja mõte täiuseni viimistletud? Muidugi mitte. Mõned laused ja mõtted peavadki jääma poolikuks ja kuuldamatuks, sest ainult nii säilub neis autentsuse võlu. Keegi ei tahaks elada täiuslikus maailmas, küll aga igatsetakse-ihaletakse eheda järele. Margit Lillak ja Roosi pakuvad seda ning selle eest suur tänu. Roosi on tegija!

Ja kõige lõpuks toon esile kõige meeldejäävama tsitaadi filmist (minu arvates):